مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست گلستان، از دستگیری سه متخلف شکار در منطقه ˈکویلرˈ توسط مأموران یگان حفاظت پارک ملی گلستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، احمد دباغیان گفت: این افراد که از روستاییان حاشیه پارک ملی گلستان هستند و دو دستگاه موتورسیکلت خود را در میان شاخ و برگ درختان مخفی کرده بودند، توسط مأموران یگان حفاظت پارک که در کمین افراد متخلف هستند، شناسایی و دستگیر شدند.

وی افزود: از متخلفان دو دستگاه موتورسیکلت، یک قبضه اسلحه دولول مجاز، وسائل استتار، کوله‌پشتی و ... ضبط شد و پرونده تخلف از سوی مراجع قضائی در حال پیگیری است.

وی گفت: یک چوپان غیرمجاز نیز در پارک ملی گلستان دستگیر و دام‌هایش به خارج از محدوده پارک هدایت شد.

دباغیان افزود: نیروهای یگان حفاظت پارک ملی گلستان حین گشت و کنترل شبانه‌روزی موفق به دستگیری و معرفی وی به مراجع قضائی شدند.

وی اضافه کرد: 95 رأس گوسفند و بز نیز که در حال تعلیف در منطقه ممنوعه ˈدره گشادˈ بود پس از اقدامات اولیه، از حوزه استحفاظی پارک ملی، خارج شد.

وی از عموم مردم طبیعت دوست استان خواست که در صورت مشاهده هر گونه تخلف زیست‌محیطی شامل شکار و صید غیرمجاز، قطع اشجار، آتش‌سوزی، آلودگی و تخریب محیط‌زیست، اخبار و اطلاعات خود را به واحدهای محیط زیست در استان و شهرستان‌ها و با شماره تلفن 1540 یا 2 - 5524461 - 0171 اطلاع دهند.

بر اساس آمار، طی سه ماهه چهارم سال‌گذشته، 135 متخلف زیست‌محیطی در استان گلستان دستگیر و 95 پرونده تخلف تشکیل شد.

پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان منطقه حفاظت شده‌ در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی است.

پارک گلستان، قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور و پناهگاهی کم نظیر برای حیات‌وحش است که ۱۳۵۰ گونه گیاهی و ۳۰۲ گونه جانوری، از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومترمربع وسعت خود جای داده است.