آبشار نمار (دریوک)، آملنام آبشار: آبشار نمار، آمل


آبشار نمار آمل در موقعیت جغرافیایی E520400 N360414 در استان مازندران واقع است.

منطقه کوهستانی نمارستاق یکی از دهستان‌های ییلاقی بخش نور شهرستان آمل است. این دهستان از ۱۵ آبادی کوچک و بزرگ تشکیل شده‌است. روستای نمار مرکز دهستان نمارستاق است با جمعیت بومی حدود ۲۰۰ نفر که در ۴۰ کیلومتری جنوب آمل و ۱۶ کیلومتری غرب پنجاب لاریجان قرار دارد. روستای نمار در فصل تابستان پذیرای حدوذ ۴۰۰ نفر ساکن غیر بومی در این منطقه ییلاقی می‌باشد.

در اطراف این روستا مناطق زیبا و خوش منظره وجود دارد که دسترسی به آنها با خودرو امکان پذیر نمیباشد و برای برای رسیدن به آنها کوهنوردی کرد که شامل: دشت دریوک، آبشار کوه اره، آب معدنی اشلک، آبشار آستانه کر، دشت لرا و کوه کاعون میباشد.
آبشار زيباي اين منطقه در جنوب روستاي نمار و در ميان دره شرقي دريوک واقع است و حدود 100 متر ارتفاع دارد. مسير فرعي نمار، مابين روستاهاي هردورود و کهرود از قسمت غربي جاده هراز از محل سه راهي پنج آب جدا شده و از ميان دره اي به واقع ديدني و سرسبز به طول حدود 25 کيلومتر مي گذرد. اين دره شرقي به غربي کشيده شده و پس از گذشتن از روستاهاي پنج آب، سوا، امره، اتاق سرا، شيخ محله و کلهري به نمار و دشت دريوک منتهي مي شود.


دشت زيباي دريوک در گذشته اي دور، درياچه اي بوده و اکنون مرتع وسيعي مي باشد که در آن چندين روخانه جريان دارد که پس از به هم پيوستن به رودخانه هراز مي ريزد. اين رودخانه ها محل زيست ماهي قزل آلاي خال قرمز مي باشند. طبيعت اين منطقه به واقع ديدني است و روح هر خسته اي را آرامش مي دهد. روستاي نمار مبدا صعود کوهنوردان به قلل زيباي منطقه از جمله کهستون است.
منبع:کویرها و بیابان های ایرانلینک:آبشار نمار (دریوک)، آمل