نام فارسی : آهوی گواتر دار ایرانی
نام انگلیسی : Goitred Gazelle
خانواده : گاوسانان
اهو یکی از ظریف ترین زیباترین و معروف ترین گیاهخواران سم دار ایران است که گستره پراکنش از دشت سرد سهرین زنجان تا کویر های مرکزی ایران و سواحل خیلج فارس دارد اهو بیشتر در مناطق استپی و بیابانی زیست می کند و ازان گونه سم داران ایران اند که توانایی بالایی در برابر گرسنگی و کم ابی دارند که این را مدیون چربی هستند که در مغز خود ذخیره کرده اند این چربی در مواقعی که حیوان با گرسنگی و کم ابی روبه روست باعث این می شودکه فعالیت های سوخت سازی و (متابولیک) حیوان کاهش پیدا نکند.
پراکنش جهانی : اهوی گواتر دار در عربستان ، پاکستان ،تبت تا مغولستان ، ترکمنستان و ترکیه پراکنش دارد .
پراکنش در ایران : در ایران در قزوین ، زنجان ،اصفهان ،تهران ،فارس ،کرمان ، سیستان و بلوچستان ، خراسان ، خوزستان ، لرستان ،همدان ، کردستان، سواحل خلیج فارس ، جزیره ی خارک پراکنده است .
اندازه : طول بدن اهو 90 تا 120 سانتی متر ، سول دم 15 تا 20 سانتی متر ارتفاع بدنش 60 تا 80 سانتی متر و وزن ان 18 تا 36 کیلوگرم است.اهو هاحیواناتی اجتماعی هستند و به صورت گروهی زندگی می کنند در تابستان گروه های ان ها کوچک است و شامل 3 تا 7 اهو می شود اما در زمستان تعداد اهو های هر گروه افزایش پیدا می کند و گاهی تا 200 راس نیز می رسد. دلیل گروهی زندگی کردن اهو ها بیشتر بخاطر زیستگاه ان هاست دشت ها مکان مناسبی برای مخفی شدن نیستن پس تعداد بیشتر اعضای گروه به معنی چشمان تیز بین بیشتر و سردرگم شدن شکارچی در زمان شکار است
نام گذاری گواتر دار بدلیل این است که در فصل جفت گیری اهو ها جنس نر ناحیه گلویش متورم شده و به مانند گواتر می شود در فصل جفت گیری اهوی نر بیسار تهاجمی نسبت به دیگر هم نوع های نر خود می شود و علامت گذاری به وسیله غدد واقع در زیر دم خود مرز قلمرویش را مشخص می کند.


وضعیت محافظی : متاسفانه جمعیت اهو در ایران بسیار سریع دارد کاهش پیدا می کند از دلایل این کاهش می توان به شکار غیر قانونی و ناجوان مردانه توسط شکارچیان که موتور های کراس و تریل دارند و حیوان را انقدر تعقیب و خسته می کنند که حیوان بر اثر خونریزی شش ها و پارگی تحال و ... از پا در می اید . از دیگر دلایل کاهش جمعیت اهو تکه تکه شدن زیستگاه ها و بسته شدن مسیر های طبیعی مهاجرتی اهو ها است همچنین فعالیت انسانی در زیستگاه های مهم اهو در کشور از دلایل دیگر کاهش جمعیت اهوی گواتر دار است .
مقاله اختصاصی پارسی پت
نویسنده مقاله : پارسا حق نظری
عکس های گرفته شده توسط جناب اقای سید بابک موسوی
هرگونه کپی از مقاله بدون ذکر منبع و نام نویسنده غیر قانونی می باشد