یک ماهی شگفت‌انگیز به تازگی در جریان یک پروژه علمی از عمق اقیانوس‌ها بدست آمده است که حیرت فراوانی در جوامع علمی برانگیخته است.

به گزارش زیست آنلاین به نقل ازباشگاه خبرنگاران، دانشمندان به تازگی یک ماهی با ۴ چشم در عمق آب‌های دریای تاسمانی در نزدیکی کشور نیوزلند کشف کرده‌اند. گفتنی است، این ماهی دارای زاویه دید ۳۶۰ درجه می‌باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، این ماهی از دو چشم خود برای دیدن شکارچی‌ها و شکار طعمه‌ها و از دو چشم دیگر خود برای شنا و دیدن اجسام موجود در آب استفاده می‌کند.


این ماهی نخستین بار در سال ۱۹۲۴ کشف شده و اغلب در اعماق ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ متری اقیانوس‌ها زندگی می‌کند. دو تا از چشم‌های این ماهی نقش نوعی طعمه را ایفا می‌کند و ماهی‌های دیگر را گول زده به سوی خود می‌کشاند.


این ماهی می‌تواند انواع طعمه‌ها و شکارچی‌ها را در تمامی زوایا به راحتی تشخیص دهد. نور متصاعد شده از چشم‌های این ماهی نقره‌ای رنگ است. این ماهی دارای قدرت شنا در سطح آب نیز می‌باشد و همین‌طور از قدرت استتار خوبی در میان گل و لای برخوردار است.جدید‌ترین نمونه این ماهی در جریان یک پروژه تحقیقاتی بین‌المللی در نیوزلند به دست آمده و دارای طولی برابر ۱۸ سانتی‌متر است.

تحقیقات بر روی این ماهی عجیب ادامه دارد.