هشدارهای محیط زیستی برای سیزده بدر
یک فعال محیط زیست گفت: برای حفظ سلامت محیط زیست و جلوگیری از تخریب طبیعت بکر مناطق مختلف کشور بهتر است در روز سیزده بدر از رها کردن مواد شوینده و نیز سوزاندن و دفن زباله‌ها خودداری شود.

«طاهر جهدی» در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب افزود: طبیعت مادر حقیقی انسان‌ها و سرمایه‌ی همه‌ی نسل‌هاست و نباید بخاطر تفریح چند ساعته در روز سیزده بدر، خساراتی به اندازه هزاران سال به طبیعت بکر کشور وارد کنیم.

وی با بیان اینکه با رعایت چند نکته ساده و بسیار آسان می‌توان به حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب طبیعت اطراف شهرها کمک کرد، گفت: مردم کشور مراقب رودخانه‌ها، چشمه‌های آب و مراتع بوده و از رهاسازی مواد شوینده و سمی و نیز انبوه زباله‌ها در این مناطق و روی فضاهای سبز و چمنزارها و نیز سوزاندن زباله‌ها در طبیعت به شدت پرهیز کنند.

این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه مواد شوینده بزرگترین دشمن طبیعت هستند، تصریح کرد: آلوده شدن رودخانه‌ها به مواد سمی و نیز تشعشعات ناشی از دفن و سوزاندن زباله‌ها تهدید جدی برای سلامت محیط زیست است که با دقت در جمع‌آوری زباله‌ها در روز سیزده بدر می‌توان بزرگترین و موثرترین اقدام را در راستای سلامت محیط زیست کشور انجام داد.

جهدی افزود: در روز سیزده بدر بهتر است از ایجاد آتش در نزدیکی گیاهان خودداری شود و برای این منظور از روی سنگ‌های بزرگ و یا فضای خاک‌های خشک بدون گیاه و یا از کپسول‌های پیک نیکی استفاده کرد و نیز ازآتش زدن بوته‌ها پرهیز کرد.

وی خاطرنشان کرد: خانواده‌ها باید مراقب کودکان خود نیز باشند تا بخاطر تفریحات خود لانه‌های حیوانات و پرندگان را تخریب نکنند و از غلطاندن سنگ و نوشتن یادگاری روی آنها نیز دوری کنند.

این فعال محیط زیست ادامه داد: مردم باید در روز سیزده بدر، پس از استفاده از مکانی که در آن مستقر شده و به تفریح در کنار خانواده می‌پردازند آن محیط را به حالت اولیه خود برگردانده و از تخریب طبیعت جلوگیری کنند.

جهدی خاطرنشان کرد: دامن طبیعت، ضامن سلامت روحی و جسمی مردم است که تخریب آن علاوه بر نابودی سرمایه‌های خدادادی سبب به خطر افتادن سلامت انسان‌ها و به بار آمدن نسلی بیمار در آینده می‌شود.

منبع:زیست نیوز