موج کنار گذاشتن شکار و صید، شکستن تفنگ، سوزاندن قفس ها و نوشتن قسم نامه در میان شکارچیان کردستان این بار در سنندج مرکز استان، جلوه ای دیگر یافت تا این جنبش مردمی در حفظ تنوع زیستی گستردگی بیشتری یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈعلی زندکریمیˈ ساکن محله نایسر از توابع شهر سنندج که سال ها به شکار و زنده گیری کبک مشغول بود در آستانه سال نو و تجدید حیات زمین دست در دست کودکش گذاشت و با مراجعه به اداره محیط زیست کردستان بیش از 17 کبک و چندین قفس را تحویل داد و از شکار کردن ابراز پشیمانی کرد.

هرچند افراد سودجو پیشنهاد خرید این کبک ها و قفس ها را به مبالغ زیاد به وی داده بودند، اما وی با رد صریح این پیشنهادها از شکار کردن پشیمان شد، و از این پس خود را به عنوان همیار محیط زیست و علاقه مند به حفاظت از تنوع زیستی و حیات وحش می شناسد.

استان کردستان با قرار گرفتن در امتداد رشته کوه زاگرس و با دارا بودن آب هوای معتدل و کوهستانی، داشتن چشمه سارها، کوه های سربه فلک کشیده، تنوع اقلیمی فراوان، جنگل های بلوط و رودخانه های دایمی، یکی از بهترین مناطق برای تنوع حیات وحش است.

این امر موجب شده تا شکارچیان استان کردستان را مکانی مناسب برای شکار و صید گونه های جانوری بدانند.

امسال موج قابل تقدیری در میان شکارچیان کردستان که سال ها سابقه شکار داشتند به راه افتاد و ندامت و احساس پشیمانی از شکار در شهرهای مختلف این استان به وجود آمد و بار دیگر فرهنگ والای مردمان این دیار را به رخ جهانیان کشاند.

این موج از مریوان شروع شد؛در کامیاران قوت گرفت؛در سقز تداوم یافت و در سنندج به اوج رسید.

کارشناسان و دوستداران محیط زیست امیدوارند با تداوم این جنبش خودجوش مردمی در کنار گذاشتن شکار، معدوم کردن ادوات شکار، تحویل و رها سازی پرندگان،استان کردستان به سوی سرزمینی عاری از شکار و تخلف زیست محیطی و استانی پاک در این زمینه تبدیل شود و روزی فرا رسد که هیچکس برای پروانه شکار به ادارات محیط زیست مراجعه نکند.

منبع:زیست نیوز