مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: تالاب زاویه سفلی در چالدران بعد از 27 سال بی آبی احیا شد.

حسن عباس نژاد روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: تالاب زاویه سفلی واقع در هشت کیلومتری شمال شهرستان چالدران که به علت خشکسالی های مداوم دچار بحران زیست محیطی شده بود با تلاش و همت اهالی روستای زاویه سفلی احیا شد.

وی اظهار کرد: تالاب زاویه سفلی با 10 هکتار وسعت هم اکنون پذیرای انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی از خانواده اردک سانان گرفته تا غازها و درناهای وحشی و نیز پلیکان ها شده و منظره ای زیبا و خارق العاده به سیمای طبیعی چالدران بخشیده است.

عباش نژاد ادامه داد: زیست بوم های تالابی فواید و ارزش های فراوانی را فراهم می آورند ولی با این وجود همواره بیش از سایر زیست بوم ها مورد تهدید قرار دارند که عمده این تهدیدات ناشی از عدم وجود برنامه جامع در مدیریت حوضه مالی آبخیز تالابی و بهره برداری نامناسب از منابع آب و خاک آن است.

وی ادامه داد: استفاده از توانمندی های جوامع محلی و آشنایی مردم روستا با فواید تالابها از مهمترین مسایلی است که می تواند در احیای تالابها موثر باشد.

چالدران یکی از شهرستانهای شمالی آذربایجان غربی می باشد که آب و هوای خنک و ییلاقی دارد و تالاب زاویه سفلی نیز در روستایی به همین نام در حوه این شهر قرار دارد.

منبع:ایرنا