کشف بزرگترین محموله سمندر لرستانی شامل ۲۲۰ سمندر زنده و مرده در تهران

۲۶ اسفند ۱۳۹۲
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان حفاظت محیط زیست استان تهران طی عملیاتی با ورود به یک انبار مخفی در میدان مرکزی میوه و تره بار تهران به بازرسی و تفتیش این مکان پرداختند.
فرمانده یگان محیط زیست استان تهران در این باره گفت: در جریان بازرسی از این انبار تعداد ۲۲۰ عدد سمندر لرستانی (گونه نادر و در معرض انقراض) کشف و ضبط و یک نفر متهم در این زمینه بازداشت گردید.……………
.
کلیه تصاویر این گزارش مربوط به کشفیات امروز یگان محیط زیست استان تهران می باشد

اسماعیل میرانزاده افزود: متاسفانه به دلیل شرایط نامناسب نگهداری در انبار مذکور تعداد ۵۰ عدد از سمندرها تلف شده بودند.
وی گفت: ۱۷۰ سمندر کشف شده سالم به اداره محیط زیست استان تهران منتقل و ظرف چند روز آینده جهت رهاسازی در زیستگاه طبیعی به استان های مربوطه ارسال خواهند شد.
میرانزاده ضمن تشکر از همکاری و مساعدت بی دریغ عوامل انتظامی و دستگاه قضایی در اجرای این عملیات، از شهروندان تهرانی درخواست نمود در صورت مشاهده خرید و فروش گونه های جانوری با شماره تلفن ۷۷۳۵۹۵۶۴ موضوع را به یگان محیط زیست استان تهران اطلاع دهند تا در اسرع وقت نسبت به برخورد قانونی با متخلفین اقدام شود.

سمندر لرستانی نخستین بار در سال ۱۹۳۸ توسط محققی به نام kaiser در شمال منطقه شهبازان استان لرستان یافت شد. سمندر لرستانی ( neurergus kaiseri ) یکی از زیباترین گونه های سمندر بوده و جزو خزانه ژنتیکی با ارزش فون دوزیستان ایران به شمار می رود.

سمندر لرستانی از گونه های کمیاب و در لیست سرخ گونه های در معرض انقراض اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN Red List) قرار دارد. این‌ گونه آندمیک ایران بوده و تنها در خاک استان لرستان و شمال خوزستان یافت می‌شود.

همه ساله در آستانه نوروز افراد سودجو اقدام به زنده گیری و خارج کردن این گونه از زیستگاه اصلی آن می نمایند تا با انتقال به سایر مناطق به عنوان یک گونه تزئینی در کنار ماهی های زینتی به فروش رسانند.

زنده گیری و خارج نمودن سمندر لرستانی از زیستگاه اصلی علاوه بر وارد نمودن آسیب به اکوسیستم مربوطه منجر به کاهش شدید جمعیت این گونه ارزشمند شده و نسل آن را تا مرز انقراض پیش برده است.