پاکسازی طبیعت و جمع آوری دهها تن زباله با مشارکت گسترده مردم سمنان

۲۶ اسفند ۱۳۹۲
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در جریان پاکسازی طبیعت در هشت شهرستان استان سمنان با مشارکت کم نظیر بیش از ۳ هزار نفر از دوستداران طبیعت، سازمان ها و نهادهای گوناگون (مامورین پلیس، جمعیت هلال احمر، یگان محیط زیست و…) و با همراهی معاونین استاندار، فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرائی دهها تن زباله از حاشیه جاده ها و طبیعت استان سمنان جمع آوری شد.
پرهام جان فشان معاون استاندار سمنان در این روز گفت: همانگونه که خانه تکانی می کنیم باید شرایط را برای بیتوته و اسکان مسافرین و زائرین حرم رضوی مهیا کنیم.


حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گفت: پراکنش زباله ها در اثر عبور بیش از ده میلیون زائر از استان سمنان یکی از پیامد هایی است که به محیط زیست استان تحمیل می شود و برای رفع این مشکل، به پیشنهاد این اداره کل و با موافقت استاندار سمنان برای نخستین بار در سطح کشور طرح استقبال از زائرین با طبیعت پاک به اجرا در آمد. که هدف آن پاکسازی ورودی ها و خروجی های شهرها، بوستان ها، زائرسراها، مکان های اقامتی، پمپ بنزین ها و… بود.

ظهرابی افزود: این طرح در روز جمعه ۲۳ اسفند با مشارکت مردم و کلیه دستگاه های اجرائی در قالب بیش از ۳۰ اکیپ برای پاکسازی زباله ها، ضایعات و مواد پلاستکی از حاشیه جاده های استان انجام پذیرفت که زباله ها جمع آوری و به محل های تعیین شده حمل و دفن گردید و طبیعت برای استقبال از مسافران نوروزی و زائران آماده گردید.

ظهرابی از مشارکت چند هزار نفری مردم در این طرح اظهار خرسندی کرد و ضمن تشکر و قدردانی از همت مردم، دوستداران طبیعت و مسئولین استانی و شهرستانی گفت: از مردم با فرهنگ استان سمنان این چنین انتظاری داشتیم و از مسافران و زائران حرم رضوی نیز خواهشمندیم در طی مسافرات با به همراه داشتن کیسه ای در داخل خودرو، زباله را جمع آوری و در مقصد در مراکز تعیین شده قرار دهند و از رهاسازی زباله در طبیعت خودداری کنند.


برای اجرای این طرح ستاد برگزاری روز طبیعت پاک در استانداری سمنان و تمام فرمانداری های استان با ریاست فرمانداران تشکیل و از تمام توان و امکانات دستگاه های اجرائی استان جهت پاکسازی طبیعت بهره برداری گردید.