نشست بین المللی بررسی شرایط دریاچه های ارومیه و هامون آغاز شد

۲۵ اسفند ۱۳۹۲
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نشست بین المللی و تخصصی بررسی دریاچه های هامون و ارومیه با همکاری دفتر عمران ملل متحد (undp) با حضور محققان داخلی و خارجی در تهران آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این نشست بین المللی حدود ۴۵ محقق و کارشناس حضور دارند که ۱۲ نفر از آنها از کشورهای آمریکا، اسپانیا، سوئیس، انگلستان، هلند، پاکستان، چین، ژاپن و اردن هستند.
به گفته مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران، همچنین نمایندگانی از سازمان ملل، کنوانسیون رامسر و تهران نیز دراین نشست حضور دارند. در روز اول این همایش نشست مقدماتی برگزار می شود و دیدگاه ها، پیشنهادها، تجربه ها و راه حل های کشورهای دیگر مورد بررسی قرار می گیرد، بعد از آن گروهی از شرکت کنندگان از دریاچه ارومیه و گروهی دیگر از دریاچه هامون بازدید خواهند کرد و در روز آخر جمع بندی از بازدید و راهکارها ارایه می شود.
سلیمانی ادامه داد: بررسی دلایل اصلی خشک شدن دو دریاچه هامون و ارومیه و اقداماتی که تاکنون برای حل این معضل صورت گرفته، به اشتراک گذاشتن بهترین روش ها و راهکارها از طریق ارایه تجربه های بین المللی به منظور احیای تالاب های در معرض خشک شدن و ارایه پیشنهادهای عملیاتی به دولت جمهوری اسلامی ایران با در نظر گرفتن ساختار و بودجه موجود از مهمترین اهداف برگزاری این نشست تخصصی است.
مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: توسعه ناپایدار، بی توجهی به حیات دریاچه ارومیه، نبود یک برنامه جامع، عدم تامین حقآبه و تغییر کشت از جمله عواملی است که موجب بحرانی شدن وضعیت دریاچه ارومیه شده است.
وی افزود: گسترش بیش از حد فعالیت های کشاورزی و باغداری در اطراف حوزه آبریز، تغییر الگوی کشت، افزایش زمین های کشاورزی از ۱۵ هزار هکتار به ۷۰۰ هزار هکتار، برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی، حفر چاه های غیرمجاز و سدسازی از دیگر دلایل بحرانی شدن شرایط دریاچه ارومیه است.
وی گفت: تاکنون اقدامات خوبی برای نجات این دریاچه انجام شده که قرار است در این نشست بین المللی تجربه ها و پیشنهادهای کشورهای دیگر در این زمینه مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.
سلیمانی در مورد وضعیت دریاچه هامون اظهارداشت: بیشتر بخش های دریاچه هامون که در ایران قرار دارد خشک شده که عواملی همچون تامین نشدن حقآبه مورد نیاز از رود هیرمند و دیگر منابع، نبود مدیریت مناسب منابع آب و منطبق نبودن توسعه با شرایط طبیعی و اکوسیستمی منطقه از عوامل بحرانی شدن وضعیت دریاچه هامون است.
نشست بین المللی بررسی شرایط دریاچه های ارومیه و هامون از امروز یکشنبه به مدت سه روز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار می شود.