به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا نتایج مطالعات جدیدی که از سوی کارشناسان دانشگاه‌های «اکستر» و «پلای‌ماوث» انجام شده و در نشریه CurrentBiology به چاپ رسیده حاکی از تاثیر مخرب ذرات ریز زباله‌های پلاستیکی بر سلامت و رفتار کرم‌های آبی است.

کارشناسان در شرایط آزمایشگاهی کرم‌های شن را در معرض رسوبات شنی آلوده به میکروپلاستیک‌ها قرار دادند. آنها پس از مطالعه روی کرم‌های شن مشاهده کردند که این جانوران با 50 درصد کاهش ذخیره انرژی و سایر علایم آسیب جسمی روبرو شدند. نتایج این مطالعه همچنین نشان داد کرم‌های شن در نواحی که به میکروپلاستیک‌ها و سایر مواد شیمیایی خطرناک آلوده هستند، ‌تغذیه و تولیدمثل کمتری دارند.
این مواد شیمیایی خطرناک شامل مواد رنگی و میکروب‌کش‌ها هستند که به دنبال انداختن مواد پلاستیکی به داخل اقیانوس‌ها وارد آب می‌شوند.


به گزارش ایسنا به نقل از مونگابی، وقتی زباله‌های پلاستیکی به قطعاتی با قطر کمتر از پنج میلیمتر تجزیه شوند به عنوان «میکروپلاستیک» شناخته می‌شوند. این ذرات ریز پلاستیکی در سراسر جهان پراکنده شده‌اند و متخصصان حیات وحش به تازگی مطالعات خود را با هدف بررسی تاثیر مخرب این مواد بر زندگی آبزیان آغاز کرده‌اند. آبزیان کوچک معمولا این ذرات را با غذا اشتباه می‌گیرند و این ذرات پلاستیکی دستگاه گوارش آنها را پر می‌کنند بدون اینکه هیچگونه ارزش غذایی داشته باشد.


در نتیجه جانورانی که این میکروپلاستیک‌ها را می‌بلعند در معرض خطر بیماری و سوء تغذیه و گرسنگی شدید قرار می‌گیرند. از آنجا که زباله‌های پلاستیکی چیزی حدود 60 الی 80 درصد از حجم زباله‌های دریایی را تشکیل می‌دهند، تاثیر مخرب آنها بر اکوسیستم می‌تواند به یک چالش جدی برای طرفداران محیط زیست سراسر جهان تلقی شود.
کرم‌های شن یکی از منابع مهم در زنجیره غذایی گونه‌های مختف آبزیان هستند و نقشی حیاتی در حفظ کیفیت شن‌ها و رسوبات کف آب ایفا می‌کنند.


منبع:زیست آنلاین