برترین ها: یکی از مهم ترین ارگان های بدن هر موجود زنده ای، پوست اوست. پوست در همه اعضای بدن همه موجودات وجود دارد و او را در برابر همه موجودات میکروسکوپی و انگل ها محافظت می کند. اما جالب است بدانید، پوست برخی از حیوانات عملکرد متفاوت از دیگران دارند و کمی عجیب به نظر می رسند. پوست حیواناتی که در ادامه معرفی می کنیم قدرت های عجیبی دارند که اطلاع از آنها خالی از لطف نیست.

5. زرافه سیستم تهویه هوا داخلی دارد

آفریقا آب و هوای گرم و خشک دارد و زرافه ها باید بتوانند در این شرایط دوام بیاورند. حیوانات دیگر این منطقه همچون شیرها، برای خنک شدن در سایه دراز می کشند. فیل ها و اسب های آبی خود را درون گِل و آب می غلتانند. اما زرافه ها نمی توانند هیچ کدام از این کارها را انجام دهند. آنها همیشه بزرگ تر از درختان هستند، بنابراین سایه ای برای محافظت از آنها در برابر نور خورشید وجود ندارد. پس چطور در این هوای طاقت فرسا دوام می آورند؟ با پوست تهویه کننده هوا.

مطالب مرتبط:
حیواناتی که پوست‌های عجیبی دارند (1)زرافه ها همچون شترها هرگز عرق نمی کنند و از گرما نفس نفس نمی زنند. البته می توانند این کارها را انجام دهند، اما دوست ندارند. حفظ و نگهداری آب بدن برای این حیوان بسیار مهم است تا بتواند آن را تا 5.5 متر به بالای بدن منتقل کند. بنابراین، آنها دمای بدن خود را به 3 تا 10 درجه افزایش می دهند. وقتی دمای بدن بالاتر از دمای محیط باشد آنها هرگز عرق نمی کنند.

جالب است بدانید خال های پوستی زرافه علاوه بر استتار، به عنوان منافذ گرمایی نیز کاربرد دارد. در اطراف هر دسته خال، رگ های خونی بزرگی قرار دارند و در زیر آن سیستم بسیار جالبی از نمونه های کوچک تر قرار دارد. زرافه می تواند خون گرم را به این خال ها برساند. این لکه ها بهتر گرما را کنترل می کنند زیرا تیره تر هستند. این نسبت به حیوانات هم وزن خود حیوان پوست بیشتری دارد. او می تواند خون زیادی را به پوست برساند.


4. خطوط گورخر موجب گول خوردن حشرات می شود

چرا گورخرها این هم خط دارند؟ برای گول زدن صیاد؟ خطوط عمودی سیاه و سفید حیوان باعث می شود تا نتوان به راحتی دو حیوان را از هم تفکیک کرد. البته این فقط در حد یک حدس و گمان است و ثابت نشده است.

اما تحقیقات محققان ثابت کرده است گرفتن هدفی که رنگ های متضاد زیادی دارد بسیار دشوار است. استتارهایی که برای لباس ها و ناوها و جنگ افزارها استفاده می شود نیز دقیقا همین طور هستند. در ارتش نیز از طرح پوست گورخر برای مخفی شدن استفاده می کنند. البته باید بدانید این خطوط همچون اثر انگشت در انسان در گورخرها می ماند و هر کدام از دیگری مجزا است و می توان آنها را از هم تفکیک کرد.این خطوط همچنین برای پس زدن و دفع کردن حشره ها نیز استفاده می شود. مگس ها و حشره ها به نشستن روی پوشش های سفید علاقه کمتری دارند و بیشتر به پوست ها تیره علاقه نشان می دهند. اسب هایی که رنگ روشن دارند بیشتر در معرض سرطان های پوستی قرار دارند.

تحقیقات نشان داده است پوست سیاه و سفید گورخرها آنها را در خطر کمتری برای حمله و گزش حشره ها قرار داده است. این حشرات اصولا ناقل انواع بیماری ها هستند و این برای گورخر یک مزیت بسیار عالی به حساب می آید. این خطوط در دید هر حشره به یک شکلی دیده می شود. به طور مثال، برخی از حشرات به سمت این نقش می آیند زیرا آن را همچون سرابی از آب می بینند.


3. قورباغه سرتخت جزیره بورنئو شش ندارد

جزیره بورنئو در کشور مالزی قرار دارد. در این جزیره نوعی قورباغه زندگی می کند که شش ندارد و نمی تواند غور‌غور کند. حتی آبشش هم ندارد. این تنها حیوان چهارپای روی کره زمین است که با پوست خود اکسیژن جذب می کند. نفس کشیدن از طریق پوست چندان کافی به نظر نمی رسد اما خوشبختانه این قورباغه یک سیستم سوخت و ساز معمولی دارد.این قورباغه مسطح است و به همین دلیل سطح بیشتری برای جذب اکسیژن دارند. در ضمن، آنها در آب های بسیار سرد زندگی می کنند و آب سرد اکسیژن بیشتر در بدن نگه می دارد. البته متاسفانه این خانواده دشمن همدیگر هستند و یکدیگر را می کشند، اما هرگز سرطان ریه نمی گیرند.


2. مارمولک های دم‌دراز می توانند نگاه شکارچی را تشخیص دهند

حربا نوعی مارمولك‌ دم‌ دراز و درخت‌ پيما است كه‌ مى‌تواند رنگ‌ بدن‌ خود را تغيير دهد و با محيط‌ جور كند. آنها با این قابلیت می توانند خود را با دمای محیط نیز سازگار کنند. همچنین می توانند از دست صیاد بگریزند. اما این مارمولک ها فقط این خاصیت را ندارند.این خزنده بسیار باهوش و کوچک، وقتی احساس می کند یکی از دشمنانش در نزدیکی او قرار دارد، علاوه بر تغییر رنگ، هویت شکارچی را نیز تشخیص می دهد. به طور مثال، این مارمولک نادر با دیدن پرندگان شکارچی، خود را تا بیشترین حد ممکن به شکل و رنگ زمینه ای در می آورند که روی آن قرار دارند. اما مثلا وقتی یک مار درختی شکارچی به او نزدیک می شود، تا این اندازه با دقت خود را در زمینه محو نمی کند. دلیل آن نیز این است که این مارمولک درختی می تواند به خوبی سیستم بینایی شکارچی خود را تشخیص دهد و ببیند او چه وسعت دیدی دارد. این ویژگی بسیار عجیب است و به این مارمولک اجازه می دهد تا بیهوده انرژی خود را مصرف نکند.


1.حلزون سبز دریایی می توانند فتوسنتز کنند

حلزون سبز دریایی که در مناطق کم عمق دریاها زندگی می کنند بهترین نمونه گیاهان گوشتی سبز در آب ها هستند. این حلزون ها فقط از جلبک و خزه های دریایی تغذیه می کند. اما جالب است این موجود آبزی م یتوانند همچون گیاهات از نور خورشید استفاده و از آن انرژی بگیرد. این تنها حیوان روی کره زمین است که قابلیت فتوسنتز همچون گیاهان را دارد. او این کار را با ابزاری انجام می دهد که جلبک ها استفاده می کنند. این حلزون، ارگان های فتوسنتزکننده گیاهان که کلروفیل نامیده می شود را در سلول های پوستی خود نگه می دارد. در واقع می توان به او سارق آبزی هم لقب دارد زیرا کلروفیل جلبک ها را می گیرد و خودش استفاده می کند. البته کلروفیل پوست این موجود پس از مدتی تمام می شود. اما خوشبختانه این حلزون توان بازسازی آن را دارد.دانشمندان هنوز نتوانسته اند دلیل این امر را کشف کنند. اگر این حلزون کلروفیل زیادی تولید و در پوست خود ذخیره کند، فقط با نور خورشید هم می تواند زنده بماند و از آن تغذیه کند.