فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  5
لایک لایک:  5
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  مدیر انجمن طبیعت و حیات وحش
  مدیر سایت گالری عکس

  تخصص
  -
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی
  تاریخ عضویت
  Oct 2012
  شماره عضویت
  10572
  میانگین پست در روز
  4.13
  تعداد ارسال ها
  7,736

  8 مشروح مناظره تلویزیونی شکار و حیات وحش

  به گزارش خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران؛ بخش اول مناظره دیروز که با موضوع حیات وحش و شکار با حضور رئیس انجمن دیده بان حقوق حیوانات، مدیر گروه محیط زیست دانشگاه تهران، فعال توریسم شکار، معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست و استاد دانشگاه آزاد آغاز شد.

  رئیس انجمن دیده بان حقوق حیوانات در خصوص شکار حیات وحش گفت: در حال حاضر ما با یکی از معضلات دنیای جدید به نام شکار مواجه‌ایم اگرچه بنده با شکار مخالف نیستم اما بقای بشر امروز به شکار وابسته نیست.

  *116 شهیید برای حفاظت محیط زیست دادیم

  امیری شریفی ادامه داد: امروز گاهی افراد شکار را برای خوشگذرانی و افرادی برای لجبازی با محیط زیست انجام می‌دهند تا جایی که برای حفاظت از حیات وحش و مقابله با شکارچیان 116 محیط بان را از دست داده‌ایم.

  *ممنوعیت شکار یعنی حذف یک گروه آگاه

  مدیر گروه محیط زیست دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در بسیاری از کشورها از شکار به عنوان یک منبع اقتصادی استفاده می کنند گفت: حیات وحش بخشی از ارزش افزوده طبیعت است و نباید نسبت به آن بی تفاوت بود.

  افشین دانه کار با بیان اینکه صید و زنده گیری و شکار یعنی برداشت از منابع طبیعی است ، ادامه داد: فقدان برنامه ریزی و مدیریت در برداشت منابع طبیعی باعث آشفتگی شده است.

  وی با انتقاد از ممنوعیت شکار اظهار داشت: شکارچیان واقعی طبیعت شناس هستند البته در کنار آنها شکارچیان غیرمجاز هم وجود دارد که آگاهی ندارند اما ممنوعیت شکار یعنی حذف گروه آگاه است.

  *شکارچی مجاز را از شکارچی غیرمجاز تفکیک کنیم

  فعال توریسم شکار در ادامه مناظره با بیان این مطلب که ما را متهم به مافیای شکار می‌کنند گفت:ما مخالف جنبش هایی که در حمایت از حیوانات می‌شود نیستیم بلکه باید بین کسانی که قانون مدار شکار می‌کنند و کسانی که غیرمجاز مبادرت به شکار می‌کنند تفکیک قائل شویم.

  اسرافیل شفیع زاده ادامه داد: براساس گزارش معاون حکیمی سازمان محیط زیست 357 مجوز شکار در سال جاری صادر شده است اما این تعداد پروانه عامل نابودی حیات وحش نیست بلکه شکار غیرمجاز است که باعث تخریب می‌شود.

  وی ادامه داد: طبق گزارش خانم ابتکار سد سازی ، پرداخت بی رویه از معادن، حفاری شرکت‌های آب و گاز و .. عواملی است که باعث شده تا 9 برابر ظرفیت از منابع طبیعی بهره برداری شود.

  شفیع زاده ادامه داد: از خانم ابتکار درخواست می‌کنم تا گروهی متشکل از محیط بان تشکیل دهد، چراکه آنان در خط مقدم هستند و عوامل تخریبی را بهتر می‌شناسند.

  *ثبت 1215 شکار غیر مجاز در سال 92


  معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست کشور با بیان اینکه 74 گونه از هزار و 140 شناخته شده در کشور در معرض انقراض است گفت: برای حفاظت از وسعت 17 هزار هکتاری تنها 2 هزار و 500 محیط بان داریم که این تعداد نصف استانداردهای جهانی است این در حالیست که برای حفاظت از عرصه‌های طبیعی تاکنون 116 **** و 124 جانباز داده‌ایم.

  احمدعلی کیخا با اشاره به صدور 157 پروانه شکار ویژه و 193 پروانه عادی در سال جاری اظهار داشت: در سال جاری هزار و 215 شکار غیرمجاز، 300 مورد زنده گیری، 5 هزار و 159 شکار پرندگان، 3 هزار و 192 مورد شروع به شکار و 60 مورد سلاح جنگی گزارش شده است که متخلفان آن دستگیر شده‌اند اما قطعا آمار بیشتر از اینهاست.

  وی ادامه داد: شکار غیرمجاز، تخریب زیستگاه توسعه ناسالم، خشکسالی و قاچاق چالشهای عمده حیات وحش است.

  *وجود شکارچی برای بقا حیات وحش لازم است/شیر ایرانی را احیا می‌کنم

  استاد دانشگاه آزاد و فعال محیط زیست با بیان اینکه شکار از زمانی که حیات به وجود آمده وجود داشته است گفت: وجود شکارچی برای بقا شکار شونده در عالم حیوانات واجب است و اینکه بگویم انسان دارای رژیم همه چیز خواری با تاکید بر گیاه خواری است افراط و تفریط است.

  نوائیان در ادامه افزود: اگرچه شیر ایرانی در کشور منقرض شده است اما نمونه آن در هندوستان، انگلیس وجود دارد و اگر سازمان با احیای آن توسط بخش خصوصی موافقت کند ، من حاضرم این کار را انجام دهم.

  *12 هزار دلار بابت شکار قوچ کرمانی


  فعال توریسم شکار گفت: ایجاد قرق‌های اختصاصی می‌تواند فضایی را برای مشارکت مردم و کاهش فشار بر زیستگاه‌ها ایجاد کند.

  شفیع زاده ادامه داد: محدود کردن شکار راهکار معقولی نیست ما باید با مشارکت مردم به توصیه‌های IUNC متمرکز شویم.

  وی با اشاره به فعالیت خود افزود: از 18 سال پیش توانستیم شکارچیان خارجی را با عنوان توریسم شکار وارد ایران کنیم و این باعث ارزآوری می‌شود و تا جایی که حاضرند برای شکار یک قوچ کرمانی 12 هزار دلار به دولت پرداخت کنند.

  *20 برابر شکار مجاز، شکار غیرقانونی داریم

  در ادامه معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست با بیان اینکه سعی در حفاظت حیات وحش داریم نه نابودی آن گفت: در سال جاری هنگام صدور پروانه از تمامی استان‌ها نظرخواهی کردیم، که طبق آن 15 استان مخالف صدور پروانه بودند و 16 استان موافق این امر.

  کیخا ادامه داد: ما باید به سمتی برویم که در بلند مدت در هیچ کدام از مناطق مجوز صادر نشود و ما زمانی که 20 برابر شکار مجاز، شکار غیر مجاز داریم و یا کسانی هستند که حاضرند برای دو رأس قوچ لارستان 600 میلیون پرداخت کنند یعنی تقاضا برای شکار وجود دارد پس باید مدیریت شود.

  * با خون حیات وحش ارز به کشور وارد نکنید


  مدیرانجمن دیده بان حقوق حیوانات با بیان اینکه سمت وسوی صحبت‌ها همچنان منفعت طلبانه است گفت: هنوز هم عدد سه هزار میلیارد دلاری در ذهن است، بله قاچاق اسلحه، مواد **** و فحشا هم خیلی سودآور است اما لطفا با ریختن خون حیات وحش ارز وارد کشور نکنید.

  وی با بیان اینکه یوزپلنگ ناموس طبیعت ایران است ادامه داد: آغوش ما باز است برای شکارچیانی که تفنگ خود را می‌شکنند و با ما همکاری می‌کنند ما می‌توانیم ارز وارد کشور کنیم اما نه با کشتار، کسانی که هزینه می‌کننند تنها برای دیدن و لذت بردن از حیات وحش این کار را انجام می دهند.

  *شکارچیان انسان‌های شریفی هستند

  در ادامه نوائیان ،‌استاد دانشگاه آزاد در واکنش به صحبت‌های امیری شریفی گفت: ایشان خیلی شیک در مورد حیات وحش صحبت می‌کنند اما واقعیت چیز دیگری است .

  وی ادامه داد: شکار در همه جای دنیا اتفاق می‌افتد، شکارچیان انسان‌های شریفی هستند شما نباید آنها را با قاچاقچیان مواد **** و اسلحه مقایسه کنید.

  وی با بیان اینکه شکار باعث تعادل و هرس درطبیعت می‌شود افزود: دریک دوره‌ای آمدند سگ‌ها را کشتند و حالا تعداد گربه‌های شهر بیشتر شده است.

  امیری شریفی در پاسخ به این صحبت نوائیان گفت: شکارچیان چطور از پشت تفنگ خود ژن و سن یک گونه را تشخیص می‌دهند بگذارید تعادل طبیعت را خود حیوانات انجام دهند.

  *منع شکار ، تصمیم راهبردی نیست

  درادامه مدیرگروه محیط زیست دانشگاه تهران گفت: محیط زیست نتوانسته طی سالهای گذشته توازن را برقرار کند.

  دانه کار ادامه داد: زمانیکه برای شکار تقاضا وجود دارد باید برای آن برنامه ریزی شود اگر ما شکار گاه داشته باشیم که با کمک مردم مدیریت شود دیگر نیازی به محیط بان نیست.

  وی ادامه داد: باید به موضوع ارزش افزوده در حیات وحش توجه کرد و تصمیم سازمان در خصوص ممنوعیت شکار،‌ تصمیم راهبردی درستی نیست.

  *بهره برداری 5 میلیارد دلاری از حیات وحش قابل توجیح نیست


  امیری شریفی در ادامه گفت: درحالی که ما 116 هزار حیوان داریم چگونه دوستان سود 5 میلیارد دلاری را تخمین زده‌اند.

  وی ادامه داد: درحالی که محیط بانان ما تجهیزات ندارند و حتی بنزین ندارند تا در باک خودرو خود ریخته و دنبال شکارچی بروند نباید خودمان را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم.

  وی ادامه داد: آنجا به حیوانات پفک نمی‌دهند ، آنها هزینه می‌کنند تا تنها از دیدن آنها لذت ببرند.

  در ادامه معاون محیط طبیعی سازمان گفت: برای همه گونه‌ها نمی شود یک نسخه واحد پیچید، در این مدت سعی کردیم تحت تأثیر احساسات تصمیم نگیریم.

  کیخا در ادامه افزود:‌ همچنین اعمال محدودیت زمانی و مکانی شکارچیان بر اساس قانون بر عهده شورای عالی محیط زیست است و تصمیم گیرنده صرف ما نیستیم.

  * نهنگ آبی را آلودگی دریایی منقرض کرد نه شکارچی


  در ادامه استاد دانشگاه آزاد گفت: اگر آقای کیخا میگوید 10 هزار شکارچی غیر مجاز داریم من می‌گویم 100 هزار شکارچی غیرمجاز وجود دارد ،‌ حالا شما روی 300 یا 400 مجوز بحث می‌کنید.

  نوائیان ادامه داد: برای مثال گونه‌هایی مثل یوزپلنگ، خرس و ... که مجوز شکار صادر نشده است پس چرا حمایت آنها کاهش یافته است و یا نهنگ آبی که در معرض انقراض است علت آن شکارچی نبوده بلکه آلودگی آبی بوده و یا علت کاهش جمعیت خفاش‌ آلودگی صوتی است پس همیشه عامل کاهش جمعیت حیات وحش شکارچی نیست.

  *هزینه ارتزاق کسانی که از راه شکار است را پرداخت می‌کنیم

  دبیر انجمن دیده بان حقوق حیوانات گفت: دیگر الان ارتزاق خانواده‌ها از راه شکار نیست حتی اگر کسانی هم باشند که هنوز از این راه ارتزاق می‌کنند ما حاضریم هزینه آنها را پرداخت کنیم.

  وی در خصوص شکارچیان حوزه خرید و شکار نیز گفت: عده‌ای از افراد محلی و شکارچیان منطقه‌ای را در خرید و شکار قرق خود کرده‌اند و با نصب پلاکارد عنوان کرده‌اند هر نوع تردد در این منطقه با برخورد فیزیکی مواجه خواهند شد.

  *شیر ایرانی را احیا می‌کنم

  در ادامه نوائیان استاد دانشگاه گفت: نمونه شیر ایرانی در ایران دیگر وجود ندارد اما در کشورهای هندوستان، روسیه و انگلستان وجود دارد که اگر سازمان محیط زیست حمایت کند دوباره غرش شیر ایران را در دشت اژن احیا می‌کنم.

  *شکار پرندگان نادر یکی از چالش‌های استان‌های شمالی

  معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در خصوص برخورد با شکارچیان پرندگان نادر در استان‌های شمالی گفت: کارگروهی در ستاد و استان تشکیل داده‌ایم و با همکاری NGOها یک برنامه عمل 5 ساله تدوین کرده‌ایم.

  کیخا ادامه داد: با مکاتباتی که با وزارت کشور داشتیم درخواست کردیم تا با ما همکاری کنند چرا که این روش صید یک روش سنتی است که سالیان سال است انجام می‌شود و به تنهایی محیط زیست نمی‌تواند از عهده آن بربیاید.

  *رد پای رییس جمهور سابق و بابک زنجانی در مناظره شکار و صید

  در دور دوم مناظره که با حضور شفیع زاده و حیدری شریفی دنبال شد مباحث دیگری مطرح شد.

  در ادامه مدیر انجمن دیده بان حقوق حیوانات با انتقاد به فعالیت آقای شفیع زاده به عنوان توریسم شکار گفت: به نظر می‌رسد دوستان به شکل ویژه به سمت بحث شکار می‌روند اما در این میان ما نباید خود را با کشورهایی که توریسم شکار دارند مقایسه کنیم.

  در ادامه اسرافیل شفیع زاده در واکنش به سخنان امیری شریفی گفت: ما نزدیک به 15 سال است به شکل قانونی توریسم وارد کشور کرده‌ایم که باعث ارزآوری شده است.

  وی ادامه داد: ما مطابق مقررات کشور و با هماهنگی مقامات امنیتی، وزارت امور خارجه و با سازمان محیط زیست فعالیت می‌کنیم.

  فعال تورسیم شکار ادامه داد: مگر ما بابک زنجانی هستیم که اینطور با ما صحبت می‌کنید، اصلا واژه ویژه خوارانه که از دولت آقای احمدی نژاد باب شد. یعنی چه؟

  شفیع زاده ادامه داد: ما مبلغ شکار قانون مدارانه هستیم و شکاری که شکارچی غیرمجاز انجام می‌دهد ؛ غیرقانونی است.

  وی ادامه داد: شما یک قیاس توهین آمیز کردید، فعالیت ما کاملا قانونی است و مهمانان خارجی که می‌آوریم ارز وارده به حساب دولت وارد می‌شود.

  *عدد 12 هزار دلاری ویژه خواری است


  امیری شریفی در پاسخ به شفیع زاده گفت: زمانی که از عدد 12 هزار دلاری که یک عدد کمدی است صحبت می‌کنید شما آنجا ویژه خواری کرده‌اید.

  وی با بیان اینکه مردم بومی را مفلوک نخوانید گفت: زمانی که ما به طبیعت می‌رویم هیچ چیز جز یک عکس با خودمان نمی‌آوریم ما هم می‌توانیم توریسم وارد کنیم اما نه برای شکار بلکه برای لذت بردن از طبیعت.

  وی در ادامه اظهار داشت: ما هم دوست داریم سود وارد کشور کنیم اما نه به قیمت ریختن خون حیات وحش.

  امیری شریفی در پایان با درخواست از خانم ابتکار گفت: 8 سال ما جایی در سازمان نداشتیم و بعضا ممنوع‌الورود بودیم حالا که شما آمده‌اید امیدواریم به 8 سال گذشته برنگردیم همچنین ما را برای گرفتن مجوز شریک کنند البته مجوز بدون سلاح.

  همچنین شفیع زاده در پایان گفت: خانم ابتکار چشم خود را باز کنید به سخنان اطرافیانتان خیلی اعتماد نکنید و کمیته مشورتی تشکیل دهید.


  منبع:باشگاه خبر نگاران
  همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​

 2. #2
  کاربر عالی

  تخصص
  كارمند.روانشناس
  محل سکونت
  بابل و تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  فنچ زبرا و نرگسی
  تاریخ عضویت
  Dec 2013
  شماره عضویت
  15053
  میانگین پست در روز
  0.27
  تعداد ارسال ها
  388
  خجالتشون نیومد بیان می کنند که با ریختن خون حیوون بیچاره ارز وارد میکنند؟یعنی این کشور اینقدر وضعش وخیمه که هیچ جور دیگه نمیشه ارز وارد کرد؟اینها خودشونو حامی محیط زیست میدونن؟با وجود این افراد واقعا جای امیدی نیست.اینها که خودشونو صاحب نظر میدونن و تحصیل کردن همچین دیدگاهی دارن.چه انتظاری از یه شکارچی دارید در صورتی که شکارچی های کشورمون اکثرا از قشر روستایی و با تحصیلات پایین هستند.
  از این گذشته این ارزی که وارد شد به کجا رفت؟اگه ارزی دریافت شد چرا برای احیای محیط زیست هزینه نمیشه

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ