بررسی راههای حفاظت از محیط زیست و وحوش در مناظره این هفته/ تاکنون 116 محیط بان کشته شده اند


تهران - ایرنا - کارشناسان محیط زیست عصر جمعه در برنامه مناظره شبکه یک سیما که با موضوع حفاظت از حیات وحش برگزار شد، راههای حفاظت از محیط زیست و وحوش را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گزارش ایرنا، رییس انجمن دیده بان حقوق حیوانات در این مناظره با بیان این که یکی از رفتارهای اخیر شکارچیان، شکار محیط بانان بوده است، گفت: تا کنون 116 محیط بان به دست شکارچیان شکار شده و از دست رفته اند.

شهرام امیری شریفی در این برنامه درباره روش های موثر حفاظت از محیط زیست سخن گفت و افزود: شکار یکی از معضلات جدیدی است که با آن دست به گریبان هستیم.

وی ادامه داد: اگر راجع به شکار صحبت می کنیم باید همه ابعاد و اشکال شکار را مورد توجه قرار دهیم.

رییس انجمن دیده بان حقوق حیوانات تاکید کرد: ما با شکار مخالف نیستیم اما مشروط بر این که به میزان طبیعی و با ابزار طبیعی باشد.

امیری شریفی اضافه کرد: بر خلاف همیشه که فقط بحث عدد و دیدگاه زیست محیطی انجام می شود، از نظر اجتماعی، اخلاقی، روان شناسانه، اقتصادی، شرعی و فرهنگی هم باید این موضوع مد نظر قرار گیرد.

وی با بیان این که در شرایط فعلی بشر متمدن شده و برای زنده ماندن نیازی به شکار ندارد، اظهار داشت: بحث دام و دامداری و هم چنین صید و زنده گیری برای مقاصد مختلف هم یکی از مهم ترین قضایایی است که مایلم به آن بپردازیم.**فقدان مدیریت به محیط زیست لطمه می زند

مدیر گروه محیط زیست دانشگاه تهران نیز در این مناظره گفت: فقدان مدیریت باعث لطمه زدن به محیط زیست می شود.

افشین دانه کار روز جمعه در مناظره شبکه اول سیما در خصوص حفاظت ار محیط زیست و وحوش اظهارداشت: زمانی که از شکار صحبت می شود بحث در خصوص برداشت از منابع زنده طبیعت است.

مدیر گروه محیط زیست دانشگاه تهران گفت: شکار چیان حقیقی طبیعت شناس هستند اکنون مشکل ما شکار چیان غیر قانونی هست که با آگاهی عمل نمی کنند.

دانه کار افزود: مشکل امروز محیط زیست به خاطرنشناختن ارزش محیط طبیعی از سوی مردم است.

وی تصریح کرد: اگر می خواهیم گونه ها را حفظ کنیم باید برای آن بازار ایجاد کرد تا برای مردم ارزش مالی و جانبی داشته باشد.** لزوم تفکیک بین شکارچیان دارای مجوز و شکارچیان غیرقانونی

اسرافیل شفیع زاده، فعال گردشگری شکار نیز در این مناظره با بیان اینکه باید بین شکارچیان دارای مجوز و شکارچیان غیرقانونی تفکیک قایل شد، اظهار داشت: دلیل اصلی تخریب حیات وحش مربوط به فعالیت شکارچیان غیرمجاز است.

وی افزود: در سال 1392 تعداد 357 مجوز شکار صادر شد که این تعداد ناچیز نشان می دهد نقش شکارچیان قانونی در تخریب حیات وحش اندک است.

این فعال گردشگری شکار اضافه کرد: با اعمال مدیریت صحیح، آگاه سازی و تشویق ساکنان محلی می توان آثار زیانبار تخریب محیط زیست را به حداقل رساند.

شفیع زاده گفت: توسعه شهرنشینی، صدور مجوزهای بهره برداری از معادن، اجرای پروژه های نفتی و اکتشافی، چرای بیش از حد دام در مراتع و چرای دام در مناطق حفاظت شده از عوامل اصلی تحریب محیط زیست است.

فعال گردشگری شکار به رییس سازمان حفاظت محیط زیست پیشنهاد داد که یک گروه مشاوره متشکل از محیط بانان برای شناسایی عوامل تخریب محیط زیست تشکیل شود.**شکارچی برای بقای شکارچی لازم است

استاد دانشگاه آزاد و فعال محیط زیست در زمینه جانور شناسی گفت: وجود شکارچی برای حفظ محیط زیست و بقای نوع شکار واجب است.

مجید نواییان اظهارداشت: کسانی که فیلم می سازند به شکار توجه نمی کنند و چهره ای خبیث از حیوانات به تصویر می کشند.

وی افزود: از زمانی که حیات به وجود آمده شکار و شکار چی نیز وجود داشته است.

نواییان تصریح کرد: اگر دوستان حفاظت محیط زیست یاری کنند من شیر ایرانی را احیا خواهم کرد.** 6 هزار و 895 مورد شکار غیر مجاز در 9 ماه اول سال جاری

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در ابتدای صحبت های خود روز جهانی حیات وحش که مصادف با 12 اسفند بود را به همه تبریک گفت.

احمد علی کیخا با ارائه خلاصه ای از وضعیت حیات وحش ایران، گفت: یک هزار و 140 گونه جانوری در کشور شناسایی شده است که 197 گونه پستاندار و 535 گونه پرنده از آن جمله است.

وی افزود: این مقدار برابری می کند با کل گونه های پرنده قاره اروپا و 227 گونه خزنده و 21 دوزیست و 160 گونه ماهی ها که 74 گونه آن ها در معرض تهدید، خطر انقراض و بعضا مانند شیر ایرانی و ببر مازندران هم که منقرض شده اند.

کیخا، ادامه داد: حدود هشت هزار گونه گیاهی هم شناسایی شده است.

وی با بیان این که در مجموع برای حفاظت از حیات وحش تا الان 116 شهیید و 124 جانباز از محیط بانان تقدیم شدند، اضافه کرد: 264 محیط بانی در وسعت حدود 17 میلیون هکتار داریم و 2هزار و 688 محیط بان که تقریبا یک سوم نرم بین المللی است.

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست اظهار داشت: از سال 87 تا 92 میانگین پروانه های صادر شده توسط سازمان حفاظت از محیط زیست ، 405 پروانه بوده است و در سال 92، بر اساس آمار نهایی 350 پروانه شکار صادر شده است.

کیخا از چالش های عمده حیات وحش را شکار غیر مجاز، تخریب زیست گاه، توسعه ناسازگار با محیط زیست، خشکسالی، تغییر اقلیم، بیماری و قاچاق حیات وحش نام برد و گفت: در 9 ماه سال 1392 حدود یک هزار و 215 شکار غیر مجاز پستانداران و 300 زنده گیری صورت گرفته است و پنج هزار و 329 شکار غیر مجاز پرندگان را داشته ایم که متخلفان دستگیر شده اند.

وی گفت: سیاست های حفاظتی کشور نتوانسته است موفق باشد و در بلند مدت سیاست های جدیدی در سازمان حفاظت از محیط زیست اتخاذ شده است که درادامه آن را بیان خواهم کرد.

منبع:ایرنا