پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: روز گذشته (سه شنبه ۹۲/۱۲/۱۳) نیروهای یگان محیط زیست استان تهران حین گشت و پایش در سطح شهر تهران جهت برخورد با مراکز غیرمجاز فروش گونه های جانوری، در محل میدان میوه و تره بار حکیمیه با یک نفر فوشنده جانور وحشی برخورد نمودند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران در این باره گفت: فروشنده متخلف به محض مشاهده خودروی محیط زیست متواری شد و موفق شد از دست مامورین بگریزد.
اسماعیل میرانزاده افزود: در بازرسی وسایل این فروشنده غیرمجاز تعداد ۱۰ عدد سمندر لرستانی، ۱۰ حلقه مار آبی و ۸۰ عدد لاک پشت گوش قرمز کشف و ضبط و به اداره کل محیط زیست استان تهران منتقل گردید.
گونه های کشف شده جهت بررسی و تیمار به کلینیک حیات وحش پردیسان منتقل و متاسفانه تعدادی از سمندرها پیش از رسیدن به پردیسان تلف شدند.

………………….تصویر: سمندر لرستانی و مارهای آبی کشف شده توسط یگان محیط زیست تهران
سمندر لرستانی نخستین بار در سال ۱۹۳۸ توسط محققی به نام kaiser در شمال منطقه شهبازان استان لرستان یافت شد.
سمندر لرستانی ( neurergus kaiseri ) یکی از زیباترین گونه های سمندر بوده و جزو خزانه ژنتیکی با ارزش فون دوزیستان ایران به شمار می رود.
سمندر لرستانی به علت ارزش بالا و وضعیت حفاظتی خطرناک، در سال ۱۳۸۹ در پانزدهمین نشست متعهدین کنوانسیون تجارت جهانی گونه های در معرض خطر انقراض (سایتس) و به پیشنهاد ایران در ضمیمه شماره یک کنوانسیون گنجانده شد و تجارت جهانی آن ممنوع می باشد.

با وجود وضعیت بحرانی و ارزش بالای سمندر لرستانی هنوز عزم و اراده جدی در خصوص حفظ این گونه اندمیک کشور وجود ندارد. واقع شدن اصلی ترین زیستگاه های سمندر در مرز استان های لرستان و خوزستان در نقاطی که به درستی مشخص نیست که در حوزه استحفاظی کدام استان قرار دارد، در نتیجه عدم اعمال مدیریت یکپارچه در زمینه حفاظت از این گونه، همچنین عدم برنامه ریزی جامع و کمبود امکانات آموزشی، تحقیقاتی و حفاظتی از مهمترین مشکلاتی است که در راه حفظ نسل سمندر لرستانی وجود دارد.

………………………..تصویر: لاک پشت های کشف شده توسط یگان محیط زیست تهران
سمندر لرستانی از گونه های کمیاب و در لیست سرخ گونه های در معرض انقراض اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN Red List) قرار دارد. این‌ گونه آندمیک ایران بوده و تنها در خاک استان لرستان و شمال خوزستان یافت می‌شود.

یکی از مهمترین دلایل در معرض انقراض گرفتن این گونه، قاچاق سمندر توسط قاچاقچیان حیات وحش است. همه ساله در آستانه نوروز افراد سودجو اقدام به زنده گیری و خارج کردن این گونه از زیستگاه اصلی آن می نمایند تا با انتقال به سایر مناطق به عنوان یک گونه تزئینی در کنار ماهی های زینتی به فروش رسانند.