مدیر باغ وحش تهران از ورود 2 گونه جدید به کشور تا پایان سال خبر داد.قندالی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران در خصوص چگونگی ورود گونه‌های جدید به کشور گفت: مکاتباتی با اتحادیه باغ وحش‌های اروپا داشتیم در همین زمینه مجوزهای لازم را اخذ کرده‌ایم و آنها با تایید استاندارد بودن محل انتقال گونه‌ها با وارد کردن 2 گونه ببر و کانگورو قرمز موافقت کرده‌اند.

وی ادامه داد: خوشحالیم که توانسته‌ایم به شرایط مطلوب برسیم تا گونه‌های جدید را به کشور وارد کنیم و در صورتی که مشکلی پیش نیاید تا پایان سال 2 کانگورو قرمز و 2 ببر به حیات وحش ما اضافه خواهد شد.

مدیر باغ وحش تهران با اشاره به وجود 90 گونه جانوری اعم از گوشتخوار، علف خوار و پرنده اظهار داشت: تصمیم داریم تا جایگاه حیوانات را گسترش دهیم و برای گونه‌های جدید هم جایگاه‌های استاندارد تعبیه کنیم همچنین سعی داریم تا روی گونه‌های شاخص و مورد علاقه بازدیدکنندگان تمرکز کنیم.

*حیوانات در سلامت کامل وارد کشور می‌شوند

همچنین دامپزشک باغ وحش تهران در گفتگو با خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران در خصوص تایید سلامت گونه‌های غیربومی گفت: گونه‌هایی که قرار است وارد کشور شدند برگه تایید سلامت دارند که در خود باغ وحش‌های مبدا کاملا کنترل می‌شوند و بعد وارد کشور می‌شوند. همچنین جایگاه نیز باید جایگاه مناسبی باشد.

دکتر معماریان در پاسخ به اینکه امکان دارد اتفاقی که برای ببر بنگال افتاد تکرار شود افزود: در گذشته ایران جز ساتیس(کنوانسیون حمایت از گونه‌های در معرض انقراض) نبوده است و 5 سال قبل که ببر بنگال به کشور وارد شد قوانین مدونی درخصوص وارد کردن حیوانات نبود.

وی ادامه داد: در حقیقت حیوانات به صورت نیمه قاچاق وارد کشور می‌شدند به طوری که ببر بنگال زمانی که به کشور منتقل شد دارای بیماری صرع بود و همین امر باعث شد تا در 4 سالگی(تابستان سال جاری) غش کرده و به داخل استخر درون قفسش افتاد و تلف شد.

وی خاطرنشان کرد: اما زمانی که حیوانی از منبع درست و قانونی وارد کنیم و اطلاعات کافی از آن داشته باشیم همچنین جایگاه مناسب تعبیه شده باشد و نگهداری هم مناسب باشد کمترین آسیب به حیوان وارد می‌شود و آن موقع ما هم می‌توانیم به ازدیاد نسل گونه‌ها کمک کنیم.

منبع:باشگاه خبر نگاران