رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر سمنان گفت: تصاویر یک قلاده پلنگ ایرانی توسط دوربین‌های مداربسته منطقه حفاظت شده پرور فیلمبرداری و ثبت و ضبط شد.

به گزارش ایسنا، عباس زارع با اعلام این خبر افزود: محیط‌بانان این شهرستان طی ماه‌های گذشته چندین بار موفق به رویت پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده پرور شده بودند و در چند مورد تصاویری از این گونه ارزشمند جانوری تهیه کرده‌اند ولی در این مورد از طریق دوربین‌های مدار بسته‌ای که برای کنترل و حفاظت بهتر مناطق در این منطقه نصب شده، از این پلنگ فیلمبرداری شد.

وی اضافه‌کرد: نکته جالب و حائز اهمیت در این تصاویر این است که پلنگ فیلمبرداری شده در آرامش کامل و در روی جاده آسفالته در حال حرکت است و با مشاهده خودروی عبوری به آهستگی در زیر بوته‌های کنار جاده استتار کرده و دوباره پس از عبور خودرو به سمت جاده برگشته و به مسیر خود ادامه می‌دهد.

زارع با بیان اینکه ایران از مهمترین پناهگاه‌های جمعیت پلنگ در منطقه خاورمیانه به شمار می‌رود از مردم منطقه خواست به محض مشاهده این گونه‌های مهم جانوری مراتب را به اطلاع محیط بانان و حافظان طبیعت برسانند.

وی افزود: سخت کوشی محیط بانان و درک و فهم همراه با مسئولیت‌پذیری اهالی این منطقه باعث شده است حیات‌وحش منطقه حفاظت شده پرور احساس امنیت بالایی کنند که مصداق آن مشاهده مکرر گونه‌های مختلف جانوری در مسیرهای رفت و آمد مردم است.

وی با بیان اینکه فیلمبرداری از پلنگ در طبیعت به خاطر تراکم پایین و رفتار مخفی کارانه این جانور بسیار دشوار است اظهارکرد: مطابق آخرین ارزیابی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (iucn) در سال 2008 ، پلنگ در فهرست سرخ و به عنوان گونه در خطر انقراض قرار دارد.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر با اشاره به دلایل در معرض انقراض بودن این گونه جانوری، تصریح‌کرد: کاهش طعمه به دلیل شکار غیرمجاز، تغییر زیستگاه‌ها به دلیل فعالیت‌های جاده‌سازی و معادن، آتش‌سوزی، چرای دام‌های اهلی و شکار این گونه توسط شکارچیان که عمدتا به خاطر پوست آن انجام می‌شود از عوامل در معرض خطر انقراض قرار گرفتن این گونه است.

منبع:زیست نیوز