در زبان انگلیسی اصطلاحی وجود دارد که بازگو کننده اراده در جهت انجام امری است که با منطق دو دو تا چهارتایی جفت و جور نمی شود و یا تجربه کردن چیزی که کمتر کسی تا پیش از آن تجربه اش کرده باشد. مثل لحظه ای که سیاوش شاهنامه قدم در آتش می گذارد یا لحظه ای که اولین انسان ها سقوط آزاد را از هواپیما تجربه کرده اند. Leap of faith در واقع لحظه ی مملو از هیجانی است که آگاهانه انتخاب شده است. برای ورود به پروژه ای که می خواهیم به شما معرفی کنیم نیاز به چنین اراده ای است.
اینجا نه تنها اولین هتل زیر دریا است که جزو اولین سازه هایی است که قرار است کاملا در زیر دریا بنا شود. طرح این پروژه در سال 2008 میلادی به ثبت رسید.

اقامتگاه تفریحی پازیدُن در جزیره ای خصوصی به همین نام در فیجی قرار دارد. البته باید گفت قرار است ساخته شود و توسعه نیز پیدا کند. جزیره پازیدن جزیره ای کوچک است که مساحت آن تنها به 225 آکر می رسد. این اقامتگاه قرار است در عمق 40 پایی آب و بین دو سازه اسکله مانند که از ساحل به سمت دریا کشیده شده اند مستقر شود. طراح و ایده پرداز این پروژه آقای بروس جونز در ابتدا جایزه ای 10000 دلاری برای کسی که جزیره ای را پیشنهاد کند تا این طرح در آن اجرایی شود در نظر گرفته بود. فردی آمریکایی که مالک جزیره ای کوچک در باهاما بود به این دعوت پاسخ گفت اما بعد از یک سال همه چیز به بن بست خورد و جزیره پازیدن جایگزین آن شد. این تفریحگاه سازه ای پیش ساخته و سازگار با محیط زیست است.
در طرح این اقامتگاه 25 سویت دو نفره (برای زوج ها) در نظر گرفته شده است و علاوه بر آن یک رستوران 100 صندلی ای، یک تالار مخصوص عروسی و یک باشگاه ورزشی برای مهمان ها در نظر گرفته شده است. البته اقامتگاه بزرگتری نیز در جزیره ساخته می شود. این هتل همچنین دارای مخزن شیشه ای بزرگی برای غواصی است تا مسافران بتوانند حیات زیر آب را بی واسطه درک و لمس کنند.
ظرفیت این هتل برای یک سال 7200 نفر است که با اضافه شدن پازیدن2 و توسعه ی آن 150000 نفر دیگر نیز می توانند در جزیره اقامت کنند. برای کسانی که اتاق های زیر دریا را انتخاب کنند هر نفر 15000 دلار برای یک هفته باید بپردازد. یعنی برای یک سوئیت دو نفره 90 میلیون تومان برای یک هفته. البته این قیمت اولیه است که پس از راه اندازی و پیشرفت کار کاهش پیدا می کند.

جونز در قسمت معرفی پروژه نوشته است:" چیزی اعجاب آور، بدیع و شگفت انگیز درباره زندگی کردن زیر آب وجود دارد، چیزی که ما در جوانی در کتاب های ژول ورن و یا با چشم هایی باز و با ولع در فیلم 20000 فرسخ زیر دریا به دنبال آن بوده ایم" او حالا بخت این را دارد که این خواسته را تحقق ببخشد، اویی که چند دهه تمام ذهن اش مشغول پردازش و طرح این ایده بوده است. او معتقد است دو عامل در تحقق این ایده بسیار به او کمک کرده است و بدون وجودشان اجرای این طرح غیر ممکن می شده است. اول اینکه 19 سال از زندگی اش را در شغل های مربوط به دریا و زندگی آبزیان صرف کرده است و دوم تیمی که شانه به شانه او برای تحقق این آرمان زحمت کشیده اند.
علاوه بر همه این ها 24 خانه ییلاقی با استخر مخصوص در کنار ساحل و 26 خانه در جزیره، 5 رستوران، دو استخر، یک زمین گلف 9 چاله ای، و زمین تنیس نیز برای این جزیره در نظر گرفته شده است تا در تعطیلاتی که زوج های خوشبخت و البته پولدار در آن به سر می برند کاستی ای وجود نداشته باشد.

مثل همیشه باید تاکید کنیم که هدف از معرفی طرح های مختلف نه کپی برداری از آن ها بلکه مشاهده و بررسی طرح ها و ایده های دست یافتنی است که از این مسیر تنها طراحی پروژه های متناسب با جامعه و محیط زیستی که در آن زندگی می کنیم قابل پایه گذاری و اجرا است.
منبع : آب سکون