یک متخصص پرندگان زینتی، دام و طیور تصریح کرد: در نگهداری از حیوانات خانگی، باید برای حفظ سلامتی میان انسان و حیوانات، حد و مرز رعایت شود.

دکتر حمید جعفر نژاد ‌در گفت و گو با ایسنا، با ابراز خرسندی از توسعه فرهنگ ارجاع حیوانات بیمار به دامپزشکی گفت: خوشبختانه توجه به دامپزشکی در درمان بیماری‌های حیوانات جایگاه خود را به دست آورده است.

وی در خصوص نگهداری حیوانات در منزل نیز تصریح کرد: با توجه به شهرنشینی و وجود برخی از بیماری‌های روحی همچون افسردگی غالب مردم ترجیح می‌دهند در منازل مسکونی خود انواع حیوانات به خصوص پرندگان زینتی را نگهداری کنند، از این رو باید آموزش‌های لازم در جهت نگهداری از این حیوانات به منظور جلوگیری از شیوع بیماری‌های مشترک میان انسان و حیوان ارائه شود.

جعفر نژاد خاطرنشان کرد: به منظور جلوگیری از شیوع بیماری های مشترک در هنگام نگهداری از حیوانات خانگی و پرندگان زینتی، حد و مرز میان حیوان و انسان به خوبی حفظ شود تا به سلامتی اعضای خانواده در محیط زندگی لطمه‌ای وارد نشود، در این صورت می‌توان بدون هیچ نوع نگرانی به نگهداری از حیوانات پرداخت.

وی با تاکید بر ضرورت واکسیناسیون حیوانات خانگی گفت: برای حفظ سلامتی حیوانات خانگی و پرندگان لازم است هر سه ماه یکبار آنها را واکسینه شوند و در صورت نیاز حیوانات بیمار را به مطب‌های دامپزشکی ارجاع دهیم.

این پزشک متخصص افزود: اداره دامپزشکی تا حدودی آموزش‌های لازم را در جهت حفظ سلامت دام و طیور ارائه می‌کند، اما لازم است مردم با نکاتی پیرامون نگهداری از حیوانات خانگی نیز آشنا شوند تا سلامتی خود را به مخاطره نیندازند.
وی در خصوص انواع بیماری‌های پرندگان زینتی اظهار کرد: بیماری‌های پرندگان زینتی با پرندگان صنعتی متفاوت است که در رابطه با پرندگان زینتی مردم از نظر عاطفی، اقتصادی و شرعی باید در جهت درمان این حیوانات تلاش کنند تا سلامت خود را در سایه حفظ سلامت حیوانات حفظ کنند.


جعفر‌نژاد ادامه داد: خانواده‌ها باید با دیدن علائم بیماری در پرندگان زینتی ‌یا حیوانات بدون پرداختن به درمان‌های خودسرانه که تنها روند درمان را با مشکلات جدی مواجه می‌کند، به دامپزشک مراجعه کنند.


وی همچنین در مورد "نیوکاسل" به عنوان یک بیماری در پرندگان یادآور شد: "نیوکاسل" یک بیماری ویروسی شایع در میان پرندگان است که دستگاه‌های تنفسی، عصبی و گوارشی آنها را درگیر می‌کند و باید برای جلوگیری از شیوع این بیماری از مشاوره‌های پزشکی، واکسیناسیون و رعایت بهداشت در محیط خانه استفاده کرد.

نگهداری از طوطی‌سانان باعث بروز آلرژی‌های پوستی در افراد می‌شود

این پزشک متخصص پیرامون نگهداری از پرندگان زینتی توضیح داد: در نگهداری پرندگان باید به نکات خاصی در حفظ سلامت توجه شود، برای نمونه نگهداری از طوطی سانان دارای حساسیت‌های خاصی است و این حیوان برخی از بیماری‌ها را از طریق ترشحات دهان خود به انسان منتقل می‌کند که باید در این راستا فاصله میان خود و حیوان را حفظ کرد.


وی افزود: همچنین با توجه به ایجاد حساسیت‌های فراوان در رابطه با پرهای ریز پرندگان باید توجه داشت از جاروبرقی برای جمع آوری این ریز ذرات‌ها استفاده کنیم تا به طور کامل آنها را از محیط خانه دور شوند.


جعفر نژاد با ذکر برخی از علائم بیماری‌ها در پرندگان زینتی گفت: همچنین با دیدن علائم بیماری همچون کم خوری، بی‌اشتهایی، کز کردن‌ یا علائمی همچون سرماخوردگی به دامپزشک مربوطه مراجعه شود تا در اسرع وقت این پرندگان و یا سایر حیوانات خانگی مورد درمان قرار گیرند و از زیان‌های اقتصادی جدی و تلفات جلوگیری شود.


وی تاکید کرد: باید توجه داشت بسیاری از بیماری‌های مشترک میان پرندگان حیوانات و انسان را می‌توان با رعایت بهداشت و با استفاده از آب و صابون به راحتی از میان برد و سلامت خود و خانواده را با رعایت چند نکته ساده حفظ کرد.
این متخصص پرندگان زینتی و خانگی و درمان دام و طیور در پایان گفت: فرهنگ عمومی جامعه باید به سمت ارتقای سطح آگاهی و بینش در جهت حفظ سلامت حرکت کند که در این میان رسانه‌ها نقش مهمی در حفظ سلامتی جامعه به وسیله اطلاع رسانی‌های دقیق دارند.


منبع:زیست نیوز