سوگنامه طبیعت گیلان در آستانه نو شدن

رشت - ایرنا - بهار در راه است و باز هم عطر تازگی ... با این وجود طبیعت گیلان محصور در نا آگاهی انسان ها و مدفون در فراوانی زباله ، برای طراوت و نو شدن به سختی می کوشد.

طبیعت وصف ناپذیر گیلان که هوای روح نوازش برای فراموش کردن بی مهری های رواداشته انسان های غرق در روزمرگی می جنگد و زمین اش برای هر قدم، فرشی سبز گسترانیده و همچنان برای زنده ماندن می کوشد؛ با جنگل هایی انبوه و بی بدیل که از آلودگی درد دل ها دارد و دریای بی کران اش که با هرموج سهمگین تر از پیش زباله این سهم بی خردی بشر را بر ساحل می کوبد و با خود پس و پیش می برد.

چه پیشوازی از بهار و نو شدن که جنگل در سوگ درختان بسیاری است که خواب زمستانی شان ابدی و سرسبزی های شان رنگ باخته و دریا و رودخانه هایی که دیگر توانی برای زلال بودن ندارند و هوایی که بوی نامطبوع این طرف و آن طرف می برد ...

اینها همه رد پای من و تو بر جان طبیعت است که کاش هیچگاه بر آن نمی گذشت تا طبیعت ، بکر و دست نخورده باقی می ماند با جاندارانی که طبیعت را ارج می نهند و بی هیچ تهدید با جان و دل در عمق آن مأوا می گزینند؛ بر شاخه های آن شادمانه نغمه زندگی سر می دهند و در پاکی دریایش بالا و پایین می پرند ... صد افسوس که جاندارانی بسیار و این چنین قدردان در بی خردی هایمان جان دادند و طبیعت بی جان را برای فنای بیشتر به ما سپردند .

حال؛ ما مانده ایم و طبیعتی که هزار رنگی به بی رنگی زباله هایی می بازد که به دور از رسم قدردانی به پاس آن همه مهربانی به طبیعت نثار می شود و از این همه ظلم بی خبریم و یا وانمود به بی خبری می کنیم که در هر صورت، مسوول خود ما هستیم و جای افسوس فراوان دارد ...

جای افسوس دارد که هر زمان که به طبیعت نیاز داریم، به دامانش پناه می بریم و نابودی را به پاس انرژی های فزون دریافت شده از آن نثارش می کنیم ... به گمان از آلودگی آشکار زباله ها رهایی می یابیم و به واقع بی صدا و پنهان به آب ، هوا و غذایمان دعوتشان می کنیم ... بی خبر از اینکه طبیعت زیباست و جز پاکی در خود راه نمی دهد، جایی برای آلودگی های غیر طبیعی و تجدید ناپذیر ندارد و نا آگاه از اینکه بشر با طبیعت عجین است و هرآنچه به آن روا داریم، به خود باز می گردد .

وای برما ... که بر نابودی طبیعت و به واقع نابودی خودمان چشم بسته ایم و به آینده ای دل بسته ایم که بی خردی امروزمان جز بیماری و نابودی چیزی از آن برجا نخواهد گذاشت.

حال در آستانه نو شدن ، طبیعت هزاررنگ گیلان دگر بار فرش میزبانی از میهمانان نوروزی می گستراند تا گردشگران در این خطه سرسبز، سرزمین کوه ، دریا و جنگل ، پلانی دیگر از لحظه های گذران زندگی ثبت کنند.

طبیعت گیلان به رسم میهمان نوازی آماده می شود، برنامه ریزی ها برای آماده سازی شهرها و روستاها شدت می گیرد و نیروهای فراوان برای پاکسازی معابر و طبیعت بسیج می شوند اما با این همه نجات طبیعت نیازمند نو شدن اندیشه و باورهاست تا هر ورود به طبیعت دیگر معنایی از آلودگی و مرگ آن نباشد.

تلاش برای ایجاد و یا تغییر الگوهای فرهنگی می تواند تلنگری باشد تا انسان های خفته در خواب غفلت، از روا داشتن بی مهری به طبیعت پرهیز کرده و برای نجات از دامی که با نابودی طبیعت برای خود پهن می کنند با جدیت بکوشند .

در همین رابطه ، رییس پایگاه پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: گام نخست جلوگیری از آلودگی زیست محیطی، ساخت و ارائه الگوهای فرهنگی است که بتواند مردم را از آسیب هایی که ریختن زباله در طبیعت برای آنها به همراه دارد، آگاه کند.

ˈحسین اسماعیل پورˈ آماده سازی لوح های فشرده آموزشی حاوی پیام های حفاظت از محیط زیست را راهکاری برای آموزش فرهنگی مردم و گردشگران عنوان کرد .

وی با اشاره به شکننده بودن محیط زیست گیلان خاطرنشان کرد: محیط زیست استان توان ماندگاری در برابر آلودگی هایی که به آن وارد می شود را ندارد و باید در این زمینه اقدامات جدی صورت گیرد .

رییس پایگاه پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان دادن پلاستیک های جمع آوری زباله در مبادی ورودی شهر به مسافران ، ایجاد محل هایی مناسب در مسیر جاده و شهرها با تابلوهایی حاوی اینکه ˈدر این محل زباله نریزیدˈ و ایجاد محل های مناسب برای ریختن زباله در مکان ایست خودروهای نقلیه عمومی را از جمله راهکارها برای نجات طبیعت دانست.

اسماعیل پور فراهم ساختن شرایط برای جمع آوری زباله در مسیر جاده ها و شهرها برای ریشه کن شدن این معضل را ناکافی دانست و خاطرنشان کرد: بنیان آموزش مسئله مهم حفظ محیط زیست خانواده و پس از آن مدرسه ، محیط کار و جامعه است که نتیجه آن در جاده ها و شهرها و روستاها دیده می شود .

به گفته این استاد مردم شناسی؛ نقش رسانه ها در تغییر الگوهای مربوط به حفظ محیط زیست مهم و اثرگذار است .

وی زمین را بنیان هسته فیزیکی و منبع تامین مایحتاج بشر از ابتدای پیدایش عنوان و تصریح کرد: تمامی ادیان الهی همواره مردم را از آلوده کردن زمین منع کرده اند.

اسماعیل پور ادامه داد : در کنار اصول مذهبی حفظ محیط زیست، باید به این نکته توجه داشت که آسیب های ناشی از آلودگی های زیست محیطی به لحاظ علمی به انسان ها باز خواهد گشت .

به گزارش ایرنا، تشکیل جلسه ستاد اجرایی هماهنگی خدمات سفرهای نوروزی بخشی از تمهیداتی است که تلاش می کند تا بسترهای لازم برای حضور علاقه مندان به طبیعت زیبای گیلان در بهار 93 را فراهم کند؛ میهمانانی که با حضورشان علاوه بر شور و نشاط نوروزی بر حجم زباله های پراکنده در طبیعت نیز می افزایند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از برنامه ریزی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست در ایام نوروز در استان خبر داد .

ˈمحمدرضا برجیˈ خاطرنشان کرد: با هماهنگی بعمل آمده با نیروی انتظامی و پلیس راهور استان، با رانندگانی که اقدام به تخلیه زباله و یا پرتاب آن به بیرون از خودرو کنند، برخورد قانونی شده و برای خودروی مذکور برگ جریمه صادر می شود .

وی ادامه داد : این جریمه به استناد ماده 21 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب 1389 اعمال می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان تصریح کرد : براساس این اقدام ، پرتاب کردن یا ریختن ضایعات ، زباله ، آب دهان و بینی و امثال آن از وسیله نقلیه به سطح معابر در کلانشهرها ، مراکز استان ها ، جاده های بین شهری و مناطق آزاد تجاری 300 هزار ریال، در سایر شهرها 200 هزار ریال و روستاها و راه های روستایی یکصد هزار ریال جریمه دارد.

به گفته برجی؛ ریختن یا ریزش روغن ، بنزین ، نفت گاز (گازوئیل) و یا سایر مایعات آلوده و تخریب کننده دیگر در سطح راه ها در کلانشهرها، مراکز استان ها، جاده های بین شهری و مناطق آزاد تجاری 300 هزار ریال ، در سایر شهرها 200 هزار ریال و روستاها و راه های روستایی یکصد هزار ریال جریمه دارد .

به تکرار، یادآور می شویم که طبیعت سرسبز گیلان با رهایی از سرمایی طاقت فرسا گرم و تازه می شود به این امید که این بهار، بهاری دگر باشد با تحولی در اندیشه ها که طبیعت را پاس بداریم به خاطر همه داشته های بی مثالش که تجدیدناپذیر است و اگر نابود شد، ما تنها مسوولان آن هستیم که با بی توجهی ، حق حیات از نسل های آینده سلب کرده ایم و خیانت در امانت.


منبع:ایرنا


لینک خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی - سوگنامه طبیعت گیلان در آستانه نو شدن