مدیر کل دفتر حیات وحش محیط زیست از درخواست این سازمان از فرودگاهها و گمرک برای همکاری با محیط زیست جهت جلوگیری از ورود قاچاق حیات وحش به کشور خبر داد.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از مهر: سازمان دامپزشکی طی درخواستهای جداگانه ای از مسئولان این دستگاهها خواست تا همکاری و هماهنگی لازم را جهت جلوگیری از ورود و خروج قاچاق حیات وحش به ویژه آبزیان جلوگیری کنند.

به گفته وی، اسفندماه یکی از ماههایی است که خرید و فروش غیر مجاز آبزیان و خزندگان در مراکز خرید و فروش به دلیل استقبال مردم و تقاضاهای آنها برای استفاده از گونه های غیرمتعارف آبزیان وخزندگان در سفره های هفت سین به شدت افزایش می یابد، لذا تمام دستگاه ها باید با محیط زیست برای جلوگیری از این نموضوع همکاری لازم را داشته باشند.
محمدی اظهار داشت: سازمان محیط زیست تمام تلاش خود را برای کنترل مراکز خرید و فروش گونه های حیات وحش به ویژه آبزیان و همچنین دستفروشی ها و مراکز غیرمجاز می کند و امیدواریم که بتوانیم در سال جاری خرید و فروش گونه ها را تا حد زیادی کاهش دهیم.


مدیر کل دفتر حیات وحش محیط زیست با اشاره به تقاضای زیاد برای گونه در معرض خطر سمندر لرستانی که دو سال پیش در لیست گونه های سایتیس قرار گرفت تصریح کرد: در حال حاضر تجارت اینگونه و خرید و فروش آن به شدت تحت کنترل است و حتی با متخلفان در سطح بین المللی برخورد می شود.
وی افزود: مردم باید بدانند که بسیاری از گونه های حیات وحش با گونه های اهلی متفاوت هستند و تقابل نگهداری در منازل نیستند و بسیاری از آن ها ناقل بیماری های مشترک بین انسان و حیوان هستند و احتمال بروز مشکلات فراوان با نگهداری آنها وجود دارد.


محمدی با اشاره به افزایش تقاضاهای نامتعارف میان مردم برای نگهداری برخی گونه ها مثل توله شیر، توله پلنجگ و بسیاری از خزندگان و پرندگان زینتی افزود: مردم باید بدانند نگهداری از این گونه ها هم برای خودشان ضرر دارد و هم در نهایت منجر به نابودی اینگونه ها به شکل اسف باری خواهد شد.


وی با اشاره به اینکه بسیاری از ماهیان و آبزیان تزئینی که در روزهای آخر سال مورد تقاضای مردم است روشهای نگهداری پیچیده و سختی دارند اظهار داشت: از آنجا که مردم پس از مدتی نگهداری از این گونه ها از این شرایط سخت خسته می شوند یا به دلیل سوء نگهداری منجر به کشته شدن آنها می شوند و یا پس از تعطیلات نوروز آنها را در زیستگاه های طبیعی رها می کنند و از آنجا که بسیاری از این گونه ها غیر بومی هستند برای زیستگاه های طبیعی معضلات فراوان ایجاد می کنند و بسیاری از آنها به صورت مهاجم رفتار کرده و عرصه را بر گونه های بومی تنگ می کنند.

منبع:زیست نیوز