برگرفته از کتاب "راهنمای جامع نگهداری حیوانات" اثر "جنیفر تامسون" (A Comprehensive Pet Owner's Guide )
مترجم: مهرداد نجفی

گلدفیش چشم حبابی:دیگر اسم های رایج: کله قورباغه ای یا گلدفیش کله وزغی

زادگاه : چین

سایز: حداکثر سایز 5 اینچ (12.5 سانتی متر ) می باشد.

توصیف بدنی:
گلدفیش چشم حبابی از چندین نظر عجیب و غریب می باشد.شما وقتی او را نگاه می کنید یا عاشقش می شوید و یا احساس تنفر می کنید.بسیاری از مردم متوجه وجود حباب هایی بزرگ در زیر چشم هایش شده اند. این حبابها با یک مایع ظریفی پر شده اند. دیگر خصوصیت بی همتای او موقعیت چشم هایش است. این گونه از گلدفیش دارای چشم هایی رو به بالا است.آنها دارای یک جفت باله مخرجی، شکمی، سینه ای هستند. این گونه ماهی باله پشتی ندارد. دم او تقسیم شده و چند شاخه است.

تنوع رنگ چشم حبابی:
گلدفیش چشم حبابی در رنگهای قرمز و سفید، قرمز کم رنگ، قرمز و مشکی و بعضی اوقات حتی آبی و قهوه ای با نقاط مشکی هستند.

محل نگهداری:
گلدفیش چشم حبابی با حداقل 20 تا 30 گالن آب تانک زندگی می کند. این ماهی ظریف بوده بنابراین اطمینان حاصل کنید که هیچ شی ء تیزی مانند گیاهان پلاستیکی در داخل تانک وجود ندارد و حتی لوله های فیلتر باید با اسفنج پوشیده شوند. همچنین شما باید مراقبت بیشتری در هنگام جابه جایی این ماهی داشته باشید. اگر ماهیان سریعتر دیگری داخل تانک باشد، قدرت بینایی ضعیف آنها ممکن است باعث شود که آنها از گرسنگی بمیرند.

دما:
این ماهی می تواند در دمایی بین 65 تا 72 درجه فارنهایت (18 تا 22 درجه سانتی گراد) زنده بماند.

شرایط آب: آب تانک باید در ph6.5 تا 7.5 و dh 4 تا 20 نگه داشته شود.

سطح حرکت در آب:
گلدفیش چشم حبابی د تمامی سطح آب شنامی کند.

مراقبت ویژه:
مراقبت از این ماهی به خاطر حباب های زیر چشمش کمی مشکل می باشد. شما باید مرتباُ مراقب ماهی باشید زیرا حباب های حساس او به راحتی می ترکند. در بیشتر موارد، حباب جدیدی رشد نخواهد کرد. در بعضی موارد آن حباب ها دوباره رشد می کنند و در زمان بین رشد حباب جدید، ماهی ممکن است آلوده به عفونت شود.

تغذیه:
گلدفیش چشم حبابی ماهی سخت گیری نیست و از تمامی انواع غذاهای تازه، یخ زده و پولکی تغذیه می کنند. معمولا بهتر است از غذاهای خشک یا فریز شده تغذیه شوند تا غذاهای زنده زیرا احتمال وجود آلودگی های باکتریایی در غذاهای زنده وجود دارد. شما همچنین می توانید سبزیجاتی مانند کاهو و خیار به آنها بدهید. شما باید رژیم غذایی آنها را به درستی انتخاب کنید.بدلیل وجود حباب های زیر چشم، خیلی مشکل است تا غذاهایی که به سرعت به کف آکواریوم می افتند یا خیلی کوچک هستند را پیدا کند. شاید ایده خوبی باشد که غذا هر روز در یک نقطه مشخص در آکواریوم ریخته شود یا از پلت های بزرگ و آرام استفاده شود. راه حل بهتر این است که به گلدفیش چشم حبابی خود آموزش دهید که غذا را از دست شما بگیرد.

تکثیر: تکثیر این ماهی بسیار مشکل است. آنها تا حدود 1000 تخم می گذارند.حباب روی صورت این ماهی از سن 6 تا 7 ماهگی شروع به رشد می کند.
توجه: کلیه ی مطالب و مقالات این سایت متعلق به پارسی پت و شرکت شبکه ارتباطات کامپیوتری ایران (Aka Networks) است. استفاده از مطالب و مقاله های سایت پارسی پت بدون ذکر منبع و لینک معتبر و مستقیم مصداق بارز دزدی است و از طرف شرکت ارتباطات کامپیوتری ایران پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. در صورت تمایل به استفاده از مقاله های این سایت می بایست منبع را به صورت یک لینک معتبر و مستقیم به همراه نام مترجم و نویسنده مقاله به این صورت ذکر کنید:

منبع: www.parsipet.ir
مترجم: مهرداد ( Discjockey )