مدیر شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: هم‌اکنون بیش از 30 گونه از ماهیان زینتی و آکواریومی شناخته شده در استان تولید و پرورش می‌یابد و شهرستان‌های تبریز و آذرشهر دو قطب تکثیر و پرورش ماهیان زینتی در استان و شمال‌غرب کشور هستند.


به گزارش(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌شرقی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، «محمد صمدزاده» افزود: تولیدات این بخش، بالغ بر 5 میلیون قطعه در سال بوده که به استان‌های دیگر و حتی به خارج کشور نیز صادر می‌شود.
وی گفت: پرورش و تکثیر ماهی‌های آکواریومی توسط بخش خصوصی در استخرهای خاکی و بتونی و آکواریوم انجام و شامل گونه‌های تخم‌گذار و زنده‌زاست.


مدیر شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: براساس آمارهای موجود تقریباً 6000 گونه‌ی ماهی زینتی در دنیا شناخته شده است که در ایران 80 گونه داخلی و 200 گونه غیربومی در حوزه‌ی آبزی‌پروری زینتی وجود دارد که باتوجه به تنوع گونه‌ها در کشورهای دیگر، ایران، توان پتانسیل زیادی در این زمینه دارد و توجه بیشتر و برنامه‌ریزی مدون برای توسعه‌ی این بخش می‌تواند درآمدزایی زیادی را در کنار اشتغالزایی مولد بهمراه داشته باشد.

منبع:زیست نیوز