مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: جمعیت وحوش در ˈپارک ملی سالوکˈ شهرستان اسفراین نسبت به پارسال حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است.
به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا: ˈحسین آبسالانˈ روز سه شنبه افزود: بر اساس سرشماری پاییزه از منطقه هزار و 650 راس کل و بز، قوچ و میش در این محدوده شمارش شده است.

وی بالا بودن امنیت در پارک به دلیل انجام گشتهای مداوم از سوی محیطبانان و استفاده از نیروهای محلی را از جمله عوامل موثر در افزایش جمعیت حیات وحش برشمرد.

ˈپارک ملی سالوکˈ در بخش شرقی منطقه حفاظت شده سالوک و در شمال غربی شهرستان اسفراین قرار دارد.

این پارک با مساحت 17 هزار هکتار دارای اقلیم نیمه خشک و معتدل است و از گونه های گیاهی آن می توان به ˈکلاه میرحسن، گون، زالزالک، زرشک، نسترن وحشی، گوجه وحشی، انجیر، کما، کلاغک، زیره و انواع لالهˈ اشاره کرد.

شرایط توپوگرافی دشتی و کوهستانی، این منطقه را به یکی از متنوعترین زیستگاههای گونه های وحشی در خراسان شمالی تبدیل کرده که قسمت شمالی آن دارای جاذبه های طبیعی گردشگری، کوهستانی و زیستگاه حیوانات کوهزی و قسمت جنوبی زیستگاه حیوانات دشتزی است.

ˈقوچ و میش اوریال، پازن و بزˈ در کوهستانها از جانوران شاخص پارک ملی سالوک اسفراین به شمار می روند.

همچنین در این پارک گونه های مهم جانوری دیگر از جمله ˈپلنگ، گراز، گرگ، روباه، شغال، کفتار، گربه، پالاس، سمور سنگی، تشی، کبک، تیهو، چکاوک، انواع سهره، سارگپه، بحری، کفچه مار، افعی و مار آتشیˈ وجود دارند.

منبع:زیست آنلاین