مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام گفت: دو گونه جانوری پستاندار و پرنده شامل پلنگ و کرکس مصری در زیستگاههای این استان در خطر انقراض قرار دارد.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا: ˈغلامحسین کاظمیˈ اظهار کرد: اگرچه آب و هوای مناسب و کوهستانی بودن استان باعث شده این منطقه خوش آب و هوا به مکانی مناسب برای احیا گونه های پرندگان و جانوران تبدیل شود ولی این دو گونه جانور و پرنده در خطر انقراض قرار گرفته است.

وی ادامه داد: ˈکرکس مصریˈ در بین پرندگان در معرض انقراض قرار داشته و علاوه بر آن هشت گونه نیز از جمله ˈغاز پیشانی سفید کوچکˈ،ˈعقاب خالدار بزرگˈ، ˈشاه بازˈ،ˈهوبرهˈ، ˈبالابانˈ، ˈدلیجه کوچکˈ، ˈاردک مرمری زرده پر سینه زردˈ در استان ایلام آسیب پذیرهستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام اضافه کرد: در بین جانواران پستاندار نیز یک گونه ˈپلنگˈ در معرض خطر انقراض قرار دارد و پنج گونه شامل ˈآهوˈ، ˈکلˈ، ˈبزˈ، ˈکاراکالˈ، ˈشاه روباهˈ و ˈخفاش نعل اسبیˈ از پستانداران آسیب پذیر محسوب می شوند.

کاظمی از اجرای برنامه های فرهنگی و تبلیغی برای حفظ حیات وحش استان ایلام خبر داد و تاکید کرد: این اداره کل با استفاده از امکانات و همکاری محیط بانان در برخورد با شکارچیان متخلف اهتمام جدی دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام یادآور شد: استان ایلام یکی از زیستگاه های متنوع حیاط وحش بوده که تاکنون 194گونه پرنده، 34 پستاندار، 34 خزنده و 39 گونه ماهی در آن شناسایی شده است.

منبع:زیست آنلاین