مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه وبویراحمد، گفت: 40هزار هکتار از جنگل‌های بلوط این استان به بیماری مبتلا هستند.

محمدرضا جهان‌آرا در گفت‌وگو با (ایسنا)منطقه کهگیلویه و بویراحمد، در این باره افزود: حدود 990هزار هکتار جنگل در سطح استان کهگیلویه وبویراحمد وجود دارد که از این تعداد حدود 80 درصد آن را درختان بلوط تشکیل داده است. وی با بیان اینکه حدود پنج درصد این جنگلهای بلوط استان کهگیلویه و بویراحمد را بیماری دربرگرفته، اظهارکرد: یک نوع ویروس ذغالی و یک نوع حشره که به صورت تونلی کوچک در ساقه درخت ظاهر شده، باعث خشک‌شدن این درختان بلوط شده است.


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه وبویراحمد، تصریح‌کرد: این بیماری بیشتر در درختان بلوط شهرستان کهگیلویه، کوه خائیز، قلعه‌رئیسی و کوه شلال‌دون منطقه بوستان باشت ظاهر شده است. جهان‌آرا اضافه کرد: ما مناطق آلوده را شناسایی، نقشه آنها را تهیه، در سطح مناطق با توجه به اعتبار تخصیص داده شده آنها را علامت‌گذاری و شروع به بذرکاری کرده‌ایم.
وی گفت: در حال حاضر در حال قطع، جمع‌آوری و منهدم ساختن جنگلهای بیمار شده هستیم تا این بیماری به مابقی جنگلها سرایت نکند.مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه وبویراحمد، بیان کرد: هیئت دولت اهمیت موضوع را پی برده و در سطح ملی پیگیری کرده و کارگروهی را در این زمینه تشکیل داده و امید است مسئولان استانی نیز نسبت به کنترل، احیاء و ساماندهی جنگلهای بلوط اقدام کنند.
منبع:زیست نیوز