«نقشه‌راه» فوری برای حفاظت از «لِمورها»
کارشناسان انجمن جانورشناسی بریستول، سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست (CI) و محققان کمیسیون نجات گونه‌ها در اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) از اجرای طرح فوری سه ساله نجات لمورها خبر دادند.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا: لمورها که جزو میمون‌های بومی «ماداگاسکار» هستند، بزرگترین گروه پستانداران در معرض خطر انقراض روی کره زمین نیز محسوب می‌شوند.

این نقشه‌راه سه ساله که در نشریه Science شرح آن ‌منتشر شده شامل استراتژی‌های مختلف برای 30 منطقه اولویت‌بندی شده با هدف حفاظت از لمورها و به منظور درآمدزایی برای پروژه‌های مشخص است.

مهمترین قسمت‌های این نقشه‌راه شامل موارد ذیل می‌شود:


- وضع شرایط اضطراری حفاظت از لمورها در نواحی دارای اولویت
- اجرای فعالیت‌های بنیادین برای اقدامات بلندمدت در تمام زیستگاه‌های حیاتی برای جلوگیری از انقراض لمورها
- ترویج و توسعه اکوتوریسم به دلیل نقش لمورها به عنوان نماینده و معرف ماداگاسکار و وجه تمایز این منطقه برای توریسم و اهمیت آن در معیشت مردم فقیر محلی
- توسعه و اجرای برنامه‌های تحقیقاتی مستمر در زیستگاه‌های حیاتیِ میمون‌های لمور

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه رسمی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، ارزیابی‌های اولیه در فهرست قرمز گونه‌های در معرض خطر IUCN حاکی از این است که 90 درصد انواع گونه‌های لمورها را خطر انقراض تهدید می‌کند.

«کریستوف شویتزر»، مدیر مرکز تحقیقاتی باغ وحش «بریستول» و کارشناس IUCN می‌گوید: با وجود تهدیدهای جدی پیشروی لمورها که با وقوع بحران‌های سیا سی پنج سال اخیر در این منطقه افزایش یافته اما همچنان بارقه‌هایی از امید برای نجات لمورها وجود دارد. موفقیت‌های گذشته نشان می‌دهد که همکاری میان جوامع محلی، سازمان‌های غیردولتی و محققان می‌تواند لمورها را از خطر انقراض نسل مصون دارد.

منبع:زیست آنلاین