خرس های سیاه آسیایی که بر اثر خشکسالی از سیستان و بلوچستان به مناطقی از استانهای کرمان و هرمزگان مهاجرت کرده بودند با مساعد شدن شرایط آب و هوایی به این خطه جنوب شرق کشور بازگشتند.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا: مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بارندگی های خوب امسال در جنوب شرق کشور در مقایسه با پارسال و حمایت مردم از حیات وحش در کنار تلاش محیط بانان در حفاظت از محیط زیست بویژه صیانت از گونه های نادر جانوری، این استان را برای خرس سیاه آسیایی پناهگاه امنی کرده است.

خسرو افسری افزود: خشکسالی های 15 سال گذشته موجب مهاجرت گونه های مختلف حیات وحش بویژه برخی حیوانات نادر و کمیاب از جمله خرس سیاه و در نتیجه کاهش جمعیت آنها شد.

وی با بیان اینکه خرس سیاه آسیایی از گذشته های دور در ارتفاعات نیکشهر، سراوان و خاش زیست می کرده است، گفت: اکنون این گونه حیوان زیبا با بازگشت به مامن اصلی خود امیدواری به امکان زاد و ولد و افزایش جمعیت خود را افزایش داده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: طی چند ماه گذشته دست کم 40 قلاده خرس سیاه آسیایی از راسته گوشت خواران در مناطق مختلف استان مشاهده شده است.

وی با تصریح بر اینکه پراکنش خرس سیاه در ایران محدود به مناطق جنوب شرق کشور بویَژه سیستان و بلوچستان است، گفت: البته در پیش از خشکسالی نیز شمار قابل مشاهده خرس سیاه آسیایی در استان زیاد نبودف اما تلاش شبانه روزی محیط بانان در کنترل مناطق حفاظت شده باعث افزایش جمعیت این گونه جانوری با ارزش و کمیاب شده است.

وی بیان کرد: زیستگاه خرس سیاه آسیایی بیشتر نواحی کوهستانی و جنگلی است و به دلیل داشتن رژیم غذایی بسیار متنوع همه چیز خوار است اما به طور عمده از حشرات، عسل، بی مهرگان، مهره داران کوچک و میوه تغذیه می کند.

افسری مهمترین وجه تمایز خرس سیاه آسیایی با دیگر گونه ها را داشتن یک لکه سفید به شکل عدد هفت در گردن عنوان و اظهار داشت: خرس سیاه با عمری حدود ۲۵ سال بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتی متر طول و ۵۰ تا ۱۷۰ کیلوگرم وزن دارد و یکی از دو گونه خانواده خرس های ساکن ایران است.

وی اضافه کرد: بر اساس طبقه بندی سازمان iucn خرس سیاه آسیایی در ایران در زمره حیوانات در آستانه انقراض قرار گرفته و امکان محو شدن و نابودی آن محتمل است.

وی ادامه داد: به دلیل تکثیر و تولید مثل محدود خرس سیاه آسیایی جبران جمعیت از دست رفته این گونه جانوری به سادگی امکان پذیر نخواهد بود از این رو افزایش تلاش برای کنترل مناطق حفاظت شده در اولویت جدی محیط بانان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با بیان اینکه جنگل حرا، بسترهای علفی، سواحل شن و ماسه ای، رودخانه ها و تالاب ها از مهم ترین زیستگاه های گونه های جانوری این استان هستند، گفت: گونه های جانوری و گیاهی استان در 11 منطقه حفاظت شده توسط محیط بانان صیانت می شوند.

افسری افزود: بیش از یک میلیون و 350 هزار هکتار معادل 7.3 درصد از کل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

سیستان و بلوچستان منهای پهنه آبی نیز، پهناورترین استان کشور است.

منبع:زیست آنلاین