گوگل سرویس جدیدی را راه‌اندازی کرده که به کمک آن امکان نظارت لحظه به لحظه بر روند جنگل‌زدایی با استفاده از تصاویر زنده ماهواره‌ای میسر می‌شود.

به گزارش زیست آنلاین به نفل ار ایسنا: این سرویس نقشه‌ای شبیه به «گوگل مپ» است و به عموم کاربران این امکان را می‌دهد تا تاثیر پدیده جنگل‌زدایی را با بزرگنمایی بیشتر مشاهده کنند. این سرویس همچنین این امکان را فراهم می‌کند تا کاربران الگوی جنگل‌زدایی را در یک بازه زمانی مشخص مشاهده نمایند.

پدیده جنگل‌زدایی طی چند سال اخیر به منشا نگرانی اصلی بشر تبدیل شده و شمار بسیاری از جنگل‌ها به منظور استفاده از چوب درختان تخریب شده‌اند. این چوب برای تولید مبلمان و وسایل خانه استفاده می‌شود. این پدیده نه تنها یک ناحیه بسیار زیبا و سرسبز را به برهوت تبدیل می‌کند بلکه زیستگاه‌های طبیعیِ شمار زیادی از جانوران را که جنگل خانه آنهاست، نابود می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اینترنتی مونگابی، فن‌آوری جدید گوگل که «ناظر جهانی جنگل‌ها» (Global Forest Watch) نام دارد با همکاری این کمپانی با انستیتو منابع طبیعی جهان و 40 سازمان دیگر اجرا می‌شود.

اشخاص، دولت‌ها و جوامع محلی با استفاده از این سرویس می‌توانند اطلاعات خود را درباره وضعیت حاضر جنگل‌های جهان بروز نگه دارند. این نقشه‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که اطلاعات مربوط به چگونگی تغییر جنگل‌های یک ناحیه خاص را طی یک دوره زمانی مشخص به خوبی نشان می‌دهند.

فن‌آوری جدید مبتنی بر سرویس «گوگل مپ» پیاده شده و اطلاعات خود را از سایر منابع علمی دریافت می‌کند. ارتباط با این منابع این امکان را می‌دهد که سیستم،‌ خود را با تغییرات جدید بروزرسانی کند. به عنوان مثال ارتباط این نقشه با سیستم هشدار حریق جنگل‌های «ناسا» این سیستم را از بروز آتش‌سوزی جنگل‌ها مطلع کرده و به صورت خودکار بروزرسانی می‌شود و مردم قادرند این اتفاقات را روی نقشه مشاهده کنند.

منبع:زیست آنلاین