برگرفته از کتاب "راهنمای جامع نگهداری حیوانات" اثر "جنیفر تامسون" (A Comprehensive Pet Owner's Guide )
مترجم: مهرداد نجفی
گلدفیش بلک مور:

دیگر اسم های رایج: چشم سیاه دراگون،پانی سیاه (سخن مترجم: پانی نام گلی است به نام گل صد تومنی)

زادگاه: چین، آسیا، ژاپن

سایز: بیشترین اندازه به 10 اینچ (25 سانتی متر) می رسد.

طول عمر: تا حدود 20 سال

توصیف بدنی:
گلدفیش بلک مور ماهیانی بسیار مقاوم هستند زیرا از گروه کپور ماهیان به شمار می آیند.چشم های آنها منحصر به فرد بوده زیرا بیرون آمده و دارای وسعت دید بیشتری در اطراف خود می باشد.این ویژگی آنها را از تلسکوپی که چشم های کروی و بیرون آمده ی بیشتری دارد متمایز می کند.گلدفیش ستاره شناس دارای چشمانی در بالای صورتش است در حالیکه مور چشمهایش در اطراف صورتش می باشد.مور شکمی نقره ای داشته و بدنش مستطیلی شکل می باشد و دارای دم چند شاخه و پهن است.مور دارای یک باله پشمی بوده و دم و باله های مخرجی، سینه ای و لگنی جفت می باشند.

تنوع رنگ و شکل:
بلک مور یکی از واریته های دم روسری می باشد. تمام گونه های مور دارای رنگی مشکی در سراسر بدنشان می باشد. این ماهی دارای انواع مختلفی مانند دم پهن، دم روبانی و پروانه ای است و از نمای بالا بسیار زیبا به نظر می رسد.

محل نگهداری:
مور می تواند به راحتی در تانکی با حجم 20 تا 25 گالن آب زندگی کند. شما می توانید تانک خود را با گیاهان و صخره ها تزئین کنید. جهت جلوگیری از آسیب دیدن چشم های او از اشیا و گیاهان پلاستیکی استفاده نکنید.
بلک مور یک ماهی آکواریومی بوده و صحیح نیست در برکه نگهداری شود. اگر شما از دیگر گونه های گلدفیش در یک تانک استفاده می کنید، مطمئن شوید که آنها گونه های آرام باشند. مانند گلدفیش ستاره شناس، تلسکوپی ها و چشم حبابی ها.بدین ترتیب تمام ماهی ها شانس برابری در پیدا کردن غذا دارند!

دما: این ماهی در رنج دمایی 65-72 درجه فارنهایت (18 تا 22 درجه سانتی گراد) زنده می ماند. روشنایی تانک باید زیاد باشد. شما باید یک حالت متعادلی را در تانکتان بر قرار کنید.

شرایط آب: شرایط آب تانک باید در ph6.5 تا 7.5 و dh 4 تا 20 نگه داشته شود.

سطح حرکت در آب: این ماهی اکثراٌ در سطح میانی آب شنا می کند.

تغذیه: بلک مور رژیم غذایی ایده آلی شامل مخلوط پلت، پولکی، غذاهای منجمد مانند دافنی، آرتمیا، کرم خونی، میگوی نیم پز و سبزیجات مانند کاهو، خیار و نخود فرنگی دارد. قانون اصلی این است که از دادن غذاهای شناور خودداری کنید زیرا موقعیت منحصر به فرد چشم های او، آنها را در پیدا کردن غذا دچار مشکل می کند. شما باید برای پرورش ماهی سالم، 30% پروتئین در برنامه غذایی او بگنجانید.

تکثیر: شما می توانید پس از چند سال این ماهی را تکثیر کنید.آنها تا حدود 1000 تخم می گذارند.توجه: کلیه ی مطالب و مقالات این سایت متعلق به پارسی پت و شرکت شبکه ارتباطات کامپیوتری ایران (Aka Networks) است. استفاده از مطالب و مقاله های سایت پارسی پت بدون ذکر منبع و لینک معتبر و مستقیم مصداق بارز دزدی است و از طرف شرکت ارتباطات کامپیوتری ایران پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. در صورت تمایل به استفاده از مقاله های این سایت می بایست منبع را به صورت یک لینک معتبر و مستقیم به همراه نام مترجم و نویسنده مقاله به این صورت ذکر کنید:

منبع: www.parsipet.ir
مترجم: مهرداد ( Discjockey )