به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا: با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و رونق کسب و کار در این دوره و براساس تجربیات کسب شده در سالهای گذشته درخصوص خرید و فروش و نقل و انتقال غیرمجاز جانوران وحشی و آبزیان توسط افراد سودجو و فرصت طلب و همچنین با توجه به بارش برف سنگین در اکثر نقاط استان گیلان و ارتفاعات که باعث کمبود منابع غذایی و پناهگاه برای حیات وحش شده، شاهد پناه آوردن وحوش به حاشیه جاده ها و مناطق مسکونی باشیم که این امر باعث شده تا عناصر فرصت طلب و شکارچیان غیرمجاز با انواع سلاح های شکاری مجاز و غیرمجاز اقدام به زنده گیری و قتل عام این سرمایه های طبیعی کنند.


در این راستا اداره کل محیط زیست گیلان با همکاری فرماندهی نیروی انتظامی استان گیلان اقدام به گشت و کنترل و ایست و بازرسی در مبادی ورودی و خروجی استان، فرودگاهها و ترمینالهای مسافربری می کند تا در صورت مشاهده، نسبت به توقیف و ارجاع موارد تخلف به مراجع قضایی اقدام شود.
مهندس محمدرضا برجی - مدیرکل محیط زیست گیلان نیز اعلام کرد: خرید و فروش هرگونه جانور وحشی و عرضه آن ممنوع است و با متخلفین برابر قانون برخورد می شود.


وی افزود: همه ساله در آستانه سال نو بازار خرید و فروش ماهی قرمز و خزندگان و دوزیستان رونق پیدا می کند که متاسفانه این رسم غلط و وارداتی به فرهنگ ما، که به هیچ وجه جزو رسوم سال نو و سفره های هفت سین نیست، باعث تلف شدن میلیونها قطعه ماهی قرمز و انواع حیوانات بر اثر وارد شدن شوک و نگهداری غلط می شود.


برجی خاطرنشان کرد: رهاسازی برخی از این حیوانات پس از پایان تعطیلات سال نو در برکه ها و تالابها و رودخانه های کشور نیز باعث برهم خوردن اکوسیستمها و ورود گونه های مهاجم به زیستگاه های محلی می شود زیرا این گونه های مهاجم با از بین بردن منابع غذایی گونه های محلی و نیز خوردن تخم آنها به تدریج به گونه غالب تبدیل شده و تبدیل به آفت برای منطقه می شوند.
مدیرکل محیط زیست گیلان از هموطنان درخواست کرد با همکاری با این اداره کل نسبت به زدودن این رسم غلط از فرهنگ غنی و زندگی بخش نوروز باستانی پیشگام شوند.

منبع:زیست آنلاین