گروه‌های طرفدار محیط زیست با هدف فراهم کردن یک زیرساخت امن و محرمانه برای گزارش موارد مربوط به قاچاق حیوانات و قطع درختان، یک پایگاه اینترنتی ثبت و گزارش تخلفات راه‌اندازی کردند.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا: تجارت غیرقانونی و قاچاق حیات وحش و جنگل‌زدایی طی سال‌های اخیر به یکی از بزرگترین فعالیت‌های غیرقانونی تبدیل و تاکنون سبب کشتار جمعیت زیادی از فیل‌ها، کرگدن‌ها، ‌ببرها، میمون‌ها و هزاران هزار گونه جانوری ناشناخته‌تر شده است. در عین حال قطع غیرقانونی درختان در بسیاری از نقاط جهان به شدت گسترش یافته و ضمن به خطر انداختن تنوع‌زیستی، جوامع محلی را با آسیب جدی مواجه ساخته و جیب دولت‌ها را نیز خالی کرده است.

«آندریا کراستا»، بنیانگذار «پیمان عملیات حفاظت از فیل‌ها» و مدیر پروژه احداث این وب‌ سایت می‌گوید: جرائم مرتبط با حیات وحش اغلب به دلیل اینکه مردم درباره آنها اطلاع رسانی نمی‌کنند، مسکوت مانده یا برخوردی با آنها نمی‌شود. در نتیجه این وب سایت برای گزارش تخلفات می‌تواند ضمن افزایش آگاهی و جلب حمایت قانونی، نقش مهمی در زمینه مبارزه علیه این جرایم ایفا کند.

به گزارش ایسنا به نقل از مونگابی، «پیمان عملیات حفاظت از فیل‌ها» که منجر به راه‌اندازی این سایت شد به همگان امکان می‌دهد در هر نقطه‌ای از جهان نسبت به ثبت شکایت و ارسال تصاویر مرتبط با جرائم حیات وحش اقدام کنند. کاربران همچنین این امکان را دارند که گزارش‌های خود را به صورت ناشناس ثبت کنند چرا که امنیت افراد اهمیت بسیار بالایی دارد.

کراستا تاکید کرد: اولویت اصلی این طرح، تسهیل در تشخیص و شناسایی جرایم و فساد مقامات دولتی است که در پشت شبکه‌های شکار و قاچاق گونه‌های در معرض انقراض نظیر فیل‌ها،‌ کرگدن‌ها،‌ گربه‌سانان، گوریل‌ها،‌ پانگولین‌ها و پرندگان قرار دارند.

منبع:زیست آنلاین