دانشمندان از راز دوستی 30 هزار ساله سگ‌ها با انسان‌ها پرده برداشتند.


به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محققان معتقدند سگ‌ها به عواطف موجود در صدا مانند انسان‌ها، واکنش نشان می‌دهند و دارای نواحی اختصاصی صدا در مغزشان هستند که به علائم صوتی موجود در عواطف به همان شیوه انسان‌ها پاسخ می‌گویند.

آتیلا آندیکس، رهبر تیم مجارستانی حاضر در این پروژه، گفت: سگ‌ها و انسان‌ها محیط اجتماعی مشابهی دارند و یافته‌های ما نشان می‌دهد آن‌ها از مکانیسم‌های مغزی مشابهی برای پردازش اطلاعات اجتماعی برخوردار هستند؛ این موضوع توضیح‌دهنده موفقیت ارتباط آوایی بین انسان‌ها و سگ‌ها است.


بر اساس مطالعه جدید، نواحی صدا 100 میلیون سال پیش تکامل یافت. همچنین، سگ‌ها نخستین حیواناتی بودند که حدود 32 هزار سال پیش، توسط انسان‌ها اهلی شدند و شواهد ژنتیکی مطالعات پیشین نیز حاکی از آن است اجداد گرگ سگ‌های امروزی تقریبا توسط انسان‌های جمع‌آوری‌کننده غذا اهلی شدند.


دکتر آندیکس و همکارانش در تحقیقاتشان به 11 سگ آموزش دادند که بی‌تحرک در یک اسکنر مغزی ام‌آرآی بنشینند و این موضوع امکان انجام آزمایش تصویربرداری از عصب را هم روی سوژه‌های انسانی و هم سگ‌ها فراهم کرد.


محققان فعالیت مغزی هر دوی این شرکت‌کنندگان را حین گوش‌دادن به صدای 200 سگ و انسان ضبط کردند و نتایج نشان داد نواحی صدایی انسان‌ها و سگ‌ها در مکان‌های مشابهی از مغزشان واقع شده‌اند.


جزئیات این مطالعه در مجله Current Biology منتشر شد.


منبع:خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)