توضیحاتی در رابطه با مراحل تشخیص، معالجه و مرگ بدون درد پلنگ تنکابن

۲ اسفند ۱۳۹۲


پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دکتر ایمان معماریان: انتشار اخبار و تصاویر مربوط به یوتنایز (مرگ بدون درد) البرز (پلنگ تنکابن) واکنش های بسیاری را در فضای مجازی به دنبال داشت. برداشت شخصی برخی از هموطنان و دوستداران محیط زیست به گونه ای بود که ظاهرا تلاش به جا و کافی برای درمان البرز انجام نشده است و چون مراحل تشخیص، درمان و نگهداری البرز هزینه بر یا زمانبر است تیم معالج تصمیم به انتخاب راه ساده تر یعنی مرگ بدون درد البرز گرفته است.
متاسفانه عده ای نیز دانش و تجربه ی تیم معالج را ناکافی دانسته و تصورشان بر این بود که در صورت مشاوره و یا ارسال البرز به خارج از ایران درمان خاصی بر روی البرز صورت می گیرد و یا حداقل با ساخت ویلچر و وسایل مشابه امکان زندگی طولانی تر برای آن فراهم خواهد شد.

نکته جالب اما اینجاست که حتی در کشورهای دیگر نیز برای یک گربه سان حیات وحش که از ناحیه ستون فقرات دچار آسیب غیر قابل بازگشت شده است، همین تصمیم گرفته خواهد شد.
آخرین نمونه آن مربوط است به چند ماه پیش که یک پلنگ با نام Shanti، در باغ وحش ساکرامنتو (واقع در ایالات متحده) به علت جراحت وارد آمده به ستون فقرات و نتیجتا کاهش کیفیت زندگی و درد و رنج روزافزون بنا بر تصمیم دامپزشکان یوتنایز شد. گفتنی است یوتنایز این پلنگ که شرایطی به مراتب مساعدتر از البرز داشت به هیچ عنوان واکنشی مشابه آنچه در کشور ما رخ داد را در پی نداشت.مراحل تشخیص، درمان و نگهداری البرزالبرز در ساعت ۹ صبح ۱۴ دیماه به بیمارستان تخصصی حیوانات کوچک دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران ارجاع داده شد. در معاینات بالینی علائم فلجی در اندام های حرکتی خلفی مشاهده گردید. به علاوه اندام حرکتی قدامی سمت چپ از ناحیه مچ دست دچار قطع شدگی قدیمی بود.

در رادیوگراف های تهیه شده توسط متخصصین رادیولوژی و تصویربرداری تشخیصی مشخص شد که علاوه بر تعداد بسیار زیاد گلوله های ساچمه ای که در قسمت های مختلف بدن البرز قرار داشت یک گلوله سربی با قطر حدود ۱۲ میلیمتر در داخل کانال نخاعی و در داخل مهره پنجم کمری قرار دارد. با این حال برای ارزیابی دقیق تر وضعیت ستون فقرات و تخمین میزان شدت آسیب وارد شده به نخاع بلافاصله سی تی اسکن نیز انجام شده و مشخص گردید که گلوله از سمت راست جانب مهره کمری پنجم وارد کانال نخاعی شده است و آسیب غیرقابل درمان به نخاع وارد گردیده است.


تیم تخصصی معالج البرز بر اساس دانش و تجارب روز دنیا تمامی گزینه های پیش رو را به دقت مورد بررسی قرار داده و با توجه به شرایط فیزیولوژیک، رفتاری و نوع عارضه به وجود آمده بهترین و تنها راه حل را یوتنایز اعلام کردند. گفتنی است که با توجه به نوع و شدت ضایعه هیچ شانسی در درمان جراحی البرز وجود نداشته و جراحی تنها دردی افزون بر دردهای دیگر به البرز تحمیل میکرد.
همچنین به کار بردن وسایلی مانند ویلچر و … در رابطه با یک گربه سان حیات وحش مانند پلنگ یا شیر نه تنها کمک کننده نبوده بلکه باعث آسیب بیشتر به خود حیوان و بروز آسیبها و مشکلات دیگر می گردید.


با این وجود بنا به درخواست بعضی از دوستداران محیط زیست مکاتباتی نیز با چندین نفر از اساتید بین المللی انجام شد که نظر آنها نیز تأیید کننده نظر تیم معالج بود. به علاوه موارد مشابه که گربه سانان حیات وحش دچار ضایعه نخاعی غیر قابل بازگشت شده بودند نیز مورد بررسی قرار گرفت که آن نیز تأیید کننده نظر آنها بود.


مراحل انجام مرگ بدون درد البرز


صبح روز دوشنبه ۹۲/۱۰/۲۳ و پس از گذشت نزدیک به ده روز از نظر گروه درمانی، البرز مجددا به دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران منتقل شد تا ابتدا تحت بیهوشی کامل نمونه خون، مغز استخوان، نمونه چربی و اسپرم گرفته شده و سپس با داروی مخصوص به طریقه انسانی به روش مرگ بدون درد برای همیشه از رنج و اندوه خلاص شود.
در بررسی های کالبدگشایی نیز شدت آسیب وارده به ستون فقرات و نخاع به وضوح مشهود بود.

……….. ..دکتر اکرامی دامپزشک اداره کل محیط زیست مازندران در حال آماده سازی داروی بیهوشی

………………….محل مشاهده پلنگ مجروح در حاشیه یک رودخانه در منطقه جنگلی دوهزار تنکابن

………………………………….پلنگ مجروح تنکابن پس از شلیک دارت بیهوشی

………………………………..پلنگ تنکابن پس از بیهوشی و قبل از انتقال به تهران

……………………پلنگ مجروح تنکابن پس از انتقال به کلینیک حیات وحش پارک پردیسان تهران

انتقال پلنگ مجروح تنکابن از کلینیک حیات وحش پارک پردیسان به بیمارستان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران

…………….دکتر معماریان و علیرضا شهرداری پناه بیمارستان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران

……………….وجود دو ساچمه در ستون مهره های پلنگ در عکس رادیولوژی کاملا مشخص است

……………………..پنجه دست راست پلنگ تنکابن به دلیل گرفتار شدن در تله قطع شده است

……………………..پنجه دست راست پلنگ تنکابن به دلیل گرفتار شدن در تله قطع شده است

……...دست راست پلنگ علاوه بر قطع شدن پنجه دچار شکستگی استخوان به دلیل برخورد گلوله است

..پلنگ تنکابن پس از انتقال مجدد از دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به کلینیک حیات وحش پارک پردیسان

با تشکر از آقایان علی کلانه، هادی منصور کیائی و علیرضا شهرداری پناه بابت تهیه و ارسال تصاویر