باغ ارم شیراز به‌عنوان یکی از زیباترین باغ‌های ایران که حتی سرونازها آن شهرت جهانی دارد، با ثبت در فهرست میراث جهانی، نمونه ویژه‌ای از باغ‌های تاریخی و گیاه‌شناسی را به جهانیان معرفی می‌کند.


این باغ که یکی از زیباترین باغ‌های ایران در شمال غربی شیراز است، در خیابان ارم قرار دارد و مساحت آن 110هزار و 380 مترمربع و زیربنای آن، 1869 مترمربع است. مورخان تاریخ ساخت این باغ را به سده پنجم هجری قمری، یعنی دوران حکومت اتابک قراچه سلجوقی نسبت داده‌اند و برخی حافظ پژوهان و مورخان نیز با استناد به ابیاتی از غزل‌ها و قصیده های حافظ شیرازی که در مدح شاه شیخ ابواسحاق اینجو سروده است، این باغ را به شیخ متعلق و در دوران او آباد می‌دانند.


باغ ارم شیراز در سال 1390 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.انواع درختان باغ ارم را می‌توان به دو دسته درختان غیر مثمر و درختان مثمر تقسیم کرد:
1- درختان غیر مثمر باغ عبارتند از: سرو ناز، کاج، افرا، ارغوان، بید مجنون، سیاه بید، زبان گنجشک، بید مشک، سپیدار، و اکالیپتوس.
2- درختان مثمر باغ عبارتند از: انار، ازگیل، نارنج، خرمالو، گردو، زردآلو، بادام، سیب، به و گلابی.
این باغ امروزه علاوه بر سروهای زیبا به داشتن انواع گل نیز مشهور است. در دو دهه اخیر گل های بسیاری از هر نوع در آن پرورش داده شده و مخصوصاً گل های رز گوناگون آن دیدنی است. در موقع توسعه باغ، گلستانی از انواع گل رز در ضلع غرب و شمال غربی احداث گردیده که در آن قریب دویست و پنجاه واریته گل رز پرورش داده شده است. این گلستان از نظر تنوع و بسیاری از انواع گل رز در کشور ما بی‌نظیر و در کشورهای همجوار و آسیا کم نظیر است و به طوری که شهرت دارد در بین کشورهای مشرق زمین ، فقط در دو سه کشور دیگر گلستان های رز با این تنوع پرورش داده شده است.به جز گل های رز گوناگون و زیبای باغ که جای صحبت فراوان دارد انواع دیگر گل های موجود در باغ ارم را می ‌توان به ده عنوان کلی دسته بندی نمود:
1- درختچه‌های زینتی دارای گل های زیبا 2- درختچه‌های زینتی دارای برگ های زیبا 3- گل های یک ساله مقاوم به سرما 4- گل های یک ساله حساس به سرما 5- گل های پیازدار 6- بوته‌های دائمی گلدار 7- گیاهان دائمی پوششی و رونده 8- گیاهان یکساله رونده 9- گیاهان حصاری 10- گل های گلخانه‌ای