دریاچه ارومیه در حال حاضر به حالت یک فاجعه زیست محیطی رسیده به طوری که براساس آخرین آمارها حدود ۸۵ درصد دریاچه ارومیه از دست رفته و ۱۵ درصد باقیمانده عمدتا در ناحیه شمالی دریاچه ارومیه متمرکز شده است.


به گزارش زیست آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس از ارومیه از 27 تا 30 بهمن ماه جاری سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین به صورت همزمان در تهران و 11 مرکز استان برگزار شده و ارومیه میزبان زمین شناسان بزرگ دنیا خواهد بود.


در قالب این گردهمایی نشستهایی در استانهای مختلف با رویکردهای متفاوت برگزار خواهد شد که در آذربایجان غربی نیز کنفرانس بین المللی نجات دریاچه ارومیه برگزار میشود.


محورهای کنفرانس بین المللی نجات دریاچه ارومیه بررسی عوامل از جمله اثرات تغییر اقلیم، اثرات کشاورزی، سدسازی، مصرف در صنعت، مصرف شهری و استفاده بی رویه از آبهای سطحی و زیرزمینی در خشک شدن دریاچه ارومیه است.


دریاچه ارومیه در حال حاضر به حالت یک فاجعه زیست محیطی رسیده به طوری که براساس آخرین آمارها حدود 85 درصد دریاچه ارومیه از دست رفته و 15 درصد باقیمانده عمدتا در ناحیه شمالی دریاچه ارومیه متمرکز شده است که بخش جنوبی دریاچه ارومیه تقریبا خشک و مقدار بسیار کمی آب در بخش جنوبی باقیمانده است.


حفظ دریاچه ارومیه برای منطقه بسیار ضروری است زیرا خشک شدن آن تبعات بسیار وحشتناکی در پی خواهد داشت و باید از مرحله شعار خارج شویم چرا که دریاچه ارومیه نیازمند حرف و شعار نیست بلکه نیازمند اقدام عملی بسیار فوری برای احیا و زنده ماندن است.

منبع:زیست آنلاین