یکی از چهره های شناخته شده حفاظت از محیط زیست، برخی دولتهای آفریقایی را به دست داشتن در تجارت غیرقانونی عاج فیل متهم کرده است.

به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایسنا: «پالا کوهومبو»، مدیر اجرایی موسسه «وایلدلایف دیرکت» در اجلاسی که با هدف مبارزه با قاچاق حیوانات در لندن برگزار شد، تاکید کرد: فساد باعث شده تا عاج فیل در حجم بی سابقه ای از قاره آفریقا به نقاط دیگر جهان قاچاق شود.

موسسه «وایلدلایف دیرکت» از نهادهای فعال در زمینه حمایت از حیوانات است. کوهومبو از چین خواسته است تا خرید و فروش عاج فیل در این کشور را ممنوع کند. چین از بازارهای بزرگ خرید و فروش عاج فیل است.

نشست بین المللی مبارزه با قاچاق حیات وحش با حضور نمایندگی از 40 کشور در لندن برگزار شد. در این نشست سران چهار کشور آفریقایی شامل بوتسوانا، گابن، چاد و تانزانیا در بیانیه ای بر سر توقف 10 ساله تجارت عاج فیل به توافق رسیدند.


سران این کشورها می گویند که در مدت ممنوعیت تجارت عاج، آنها با هدف حفاظت از گونه فیلها از ذخایر عاج خود استفاده نخواهند کرد.

«ویلیام هیگ»، وزیر خارجه انگلیس هم توقفِ تجارت محصولات و کالاهایی را خواستار شده که از حیوانات رو به انقراض تهیه میشوند.

به گفته هیگ، تجارت عاج دستکم تا زمانی که جمعیت فیلها دوباره در دنیا تثبیت نشده باید متوقف شود.

علاوه بر انگلیس، کشورهای چین، ویتنام و کشورهای آفریقایی نیز در این نشست حضور داشتند. هدف از برگزاری نشست لندن یافتن راهکاری برای مبارزه با قاچاق حیوانات وحشی در جهان است.

به گزارش ایسنا به نقل از بی بی سی، مدافعان حقوق حیوانات میگویند که سالانه ده ها هزار فیل، کرگدن و ببر توسط شکارچیان غیرمجاز شکار و سلاخی میشوند.

به گفته آنان ارزش بازار سیاه حیوانات وحشی حدود 19 میلیارد دلار در سال است. بیشتر حیواناتی که به طور قاچاق خرید و فروش میشوند برای مصارف پزشکی مانند استفاده از شاخ کرگدن یا تهیه اشیا لوکس برای مشتریان ثروتمند راهی بازارهای آسیایی میشوند.

منبع:زیست آنلاین