به گزارش سرویس علمی جام به نقل از خبر آنلاین، شاید در نگاه نخست، آنچه زیر این ساختار رگ مانند طلایی شفاف قرار گرفته است شبیه به چشمان اسماگ، اژدهای مخوف مجموعه فیلمهای هابیت باشد؛ اما در واقع این چشمان به موجودی بسیار کوچکتر و بی خطرتر تعلق دارد.


چشمانی که در عکس زیر میبینید، متعلق به قورباغه ای درختی به اندازه فنجان چای است که روی درختان جنگلهای استوایی در حال چرت زدن است.


قورباغه درختی چشم قرمز با نام علمی Agalychnis callidryas در سراسر جنگلهای بارانی آمریکای مرکزی و کارائیب یافت میشود. در طی روز و زمانیکه قورباغه خواب است، غشایی طلایی رنگ روی چشمان حیوان کشیده میشود.

این غشاء اجازه ورود مقدار اندکی نور را فراهم می آورد تا در صورت نزدیک شدن شکارچی، این قورباغه غیرسمی بتواند بیدار شود و با گول زدن شکارچی به کمک چشمان سرخ رنگ و دستان زردرنگ خود باعث نجات جان خود شود.

رنگهای سیاه و
قرمز و زرد در طبیعت معمولا نشانه سمی بودن جانور هستند.غشای پلکی در بسیاری از جانوران، از گربه ها و کوسه ها گرفته تا شترها و خرسهای قطبی وجود دارد. در تمام جانورانی که از این غشای چشمی بهره مند هستند، این پلک اضافی همزمان با مرطوب کردن چشم اجازه عبور نور را فراهم میکند.

سو اوانز از کالج سلطنتی لندن میگوید: «غشای پلکی در بسیاری از پستانداران یافت میشود، هرچند ما انسانها این عضو را از دست داده ایم. عملکرد اصلی این عضو تمیز کردن و زدودن گرد و غبار از سطح چشم است. در قورباغه های درختی، این عضو در اصل بخشی اصلاح شده از پلک زیرین است و در نتیجه جزو پوست جانور محسوب میشود.»عکس نمای نزدیک بالا توسط عکاسان آلمانی، هیدی و هانس یورگن کوخ گرفته شده است. این زوج هنرمند که دنیا را برای عکاسی از حیات وحش سفر می کنند؛ نام کار خود را «عکاسی شکلهای حیات» گذاشته اند.منبع:جام نیوز