باغ هاي Butchart، Vancouver Island در كلمبيا

این مجموعه زیبا و خیره کننده در خلیج برنتوود در 21 کیلومتری شمال شهر ویکتوریا، پایتخت استان بریتیش کلمبیا، و در 20 کیلومتری جنوب شهر ونکوور در کشور کانادا واقع شده است.تاریخچه باغ حاکی از آن است که این محل رویایی که امروزه آن را به عنوان یکی از شاهکار*های معماری سبز می شناسند، با حدود 50 هکتار وسعت در سال 1904میلادی تأسیس شده است.

این باغ ها به افتخار «رابرت بوچارت» اسکاتلندی و همسرش چینی اش «جین»، نام بوچارت را با خود یدک می کشند. این زوج از پیشروان تولید سیمان پورتلند در کانادا بودند که بیش از یکصد سال پیش کاربری کارخانه سیمان خود را به زیباترین باغ جهان تغییر دادند و با این اقدام نام و میراث خود را ماندگار و جهانی کردند.

در حقیقت پایه گذار این مجموعه عظیم کسی نیست جز همسر رابرت بوچارت، جنی که زنی بسیار فعال بود در اطراف خانه اش یک بوته زار کوچک را تبدیل به باغی زیبا کرد. او در سال 1908 با کمک کارگران کارخانه رابرت این بوته زار را گود برداری کرد و با استفاده از آجرهای تکه شده که هیچ استفاده ای نداشت کف این گودال را پر کرد و با یک لایه خاک روی این تکه آجرها را پوشاند. او در این باغ گودال اقدام به کشت سبزی های خوراکی کرد و پس از مدتی باز هم به وسیله تکه آجرها، تپه هایی را درون این باغ ایجاد و روی این تپه ها اقدام به کشت گل های زیبا و رنگارنگ کرد. سپس نخل های گوناگون را از کشورهای مختلف از جمله ایران خریداری کرد و در این باغ کاشت .

طراحی باغ ها و بوستان های بوتچارت، از چنان عناصر فوق العاده ای در ایجاد فضای سبز تبعیت می کند که هر بیننده ای را به سادگی به هیجان می آورد و برای چند لحظه میخ کوب میکند.آمار نشان می دهد سالانه بیش از یک میلیون نفر از این باغ پاشکوه و بی* مانند بازدید می* کنند.دولت کانادا همزمان با یکصدمین سال تولد این باغ بهشتی، آن را به عنوان یک سند ملی، تاریخی به ثبت رساند.یکی از جالب ترین بخش های باغ های بوچارت بخش باغ های ملل آن است. در این بخش اکثر کشور های جهان حتی مناطقی که از نظر تاریخی و اجتماعی بسیار دور و کم بنیه هستند، نمونه باغی از سرزمین خودشان را دارند. ضمن این که در محوطه ورودی باغ؛ پرچم کشور آنها بر سر در قرار داده شده است. البته نام و نشانی از ایران که زیباترین باغ ها با خصوصیات و مشخصات منحصر به فرد خودش را در طول تاریخ داشته، نیست.انواع و اقسام حوضچه ها، برکه ها، نهرها، استخرها، چشمه ها و دریاچه های زیبای و چشم نواز مصنوعی در این باغ به چشم می خورند که حاشیه آنها با گل ها و گیاهان زیبا زینت داده شده است.در این باغ بالغ بر 50 متخصص طراحی و نگهداری باغ با تعداد بیشماری باغبان نظارت بر بخش*های مختلف، کاشت، حفاری، هرس، تزیین، تعمیر، نگهداری و... را بر عهده دارند.

خانه پرندگان

باغ بوچارت علاوه بر این که زیبایی گل ها و گیاهان را به نمایش می گذارد به عنوان باغ پرندگان نیز در کانادا شناخته می شود. در این باغ گونه های مختلف پرنده از سرتاسر دنیا وجود دارد که پایه گذار این بخش نیز خانم و آقای بوچارت بزرگ بودند.از معروف ترین انواع پرندگان باغ بوچارت می توان به گونه های مختلف طوطی، اردک، طاووس، کبوتر، قو و... اشاره کرد.

باغ تندیس ها

از جمله زیبایی های این باغ مجسمه های برنزی است که در جای جای آن نصب شده و علاقه مندان و توریست های فراوانی را به سمت خود جلب می کند.مجسمه گراز وحشی، ماکت برنزی پیترو تاکا، مجسمه کره اسب وحشی، مجسمه سه ماهی خاویاری که در نزدیکی باغ ژاپنی نصب شده است، حلقه کبوترها و ... همه و هم په از مشهورترین و محبوب ترین مجمسه های باغ به شمار می آیند.


منبع:

خزرنما | سایت اختصاصی گزارش تصویری مازندران