رییس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام گفت: در آخرین سرشماری زمستانه در مناطق زیر مدیریت این اداره کل 32 هزار و 104 گونه انواع جانور پستاندار شناسایی شده اند.


به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران ایلام؛ اکبر محمدزاده با بیان این مطلب افزود : این سرشماری در مناطق حفاظت شده زیر پوشش این اداره کل با گستره 142 هزار و 50 هکتار انجام شده است.


وی پستانداران موجود در استان را شامل گوشتخواران ، گیاه خواران ، جوندگان و سایر حیوانات وحشی بیان کرد و افزود: : 281 قلاده گوشتخوار شامل پلنگ، گربه های وحشی، شغال ، روباه ، گرگ ، کفتار و کاراکل بر اساس آخرین آمار و سرشماری در استان ایلام سرشماری شده اند.


محمدزاده گفت: پستانداران جونده موجود در محیط زیست استان ایلام شامل سنجاب ، خرگوش و تشی (جوجه تیغی) هستند که جمعیت انها یک هزار و یک سر (واحد شمارش جوندگان) برآورد می شود.


وی اضافه کرد: 822 راس پستاندار گیاه خوار شامل کل ، بز، قوچ ، میش ، آهو و گراز نیز تاکنون در استان ایلام سرشماری شده اند.
رییس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام ادامه داد: خفاش های موجود در استان ایلام نیز 30 هزار قطعه هستند.


محمدزاده جمعیت خرس، خدنگ و سمور سنگی شناسایی شده در استان را نیز 22 عدد عنوان کرد.


وی تاکید کرد: مناطق دینار کوه ، تنگه بینا و بیجار، کولگ، کبیرکوه ، مانشت و قلارنگ که هفت و نیم درصد گستره استان ایلام را تشکیل می دهند، به عنوان مناطق حفاظت شده و تحت کنترل این اداره کل محسوب می شوند.

معاون اداره محیط زیست ایلام گفت: این اداره کل همزمان با سراسر کشور در شش ماه نخست و شش ماه دوم سال اقدام به سرشماری وحوش و پرندگان ساکن و مهاجر استان در مناطق سردسیر و گرمسیر ایلام می کند.


منبع:باشگاه خبر نگاران