مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: یک قلاده پلنگ گرسنه با حمله به گله دام در شهرستان سرباز دو راس بزغاله را درید و بدون ایجاد مزاحمت توسط روستاییان، به دامان طبیعت بازگشت.


به گزارش زیست آنلاین به نقل از ایرنا: سرو افسری روز دوشنبه افزود یک قلاده پلنگ با توجه به سرمای هوا و نبود شکار مناسب در محیط طبیعی استان به گله ای از احشام در شهرستان سرباز حمله کرد و باعث تلف شدن دو راس بزغاله شد.

وی اظهار داشت: هر ساله با سرد شدن هوا و سختی شکار، حیوانات وحشی برای فرار از گرسنگی از مناطق حفاظت شده سیستان و بلوچستان خارج شده و به دام و طیور مردم بومی روستاهای استان حمله می کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: مردم بومی منطقه در گذشته به علت ناآگاهی از کمیاب بودن برخی گونه های جانواری با مشاهده حیوانات وحشی در مزارع خود آن ها را شکار می کردند.

وی افزود: رشد آگاهی های مردم استان بویژه روستاییان از وضعیت گونه های جانوری در سال های اخیر شاهد بروز کمترین آسیب از طرف آنان به حیوانات هستیم.

افسری با بیان اینکه تا حدودی خسارات حمله پلنگ به دامداران و بومیان سیستان و بلوچستان در سال های گذشته از سوی سازمان حفاظت محیط زیست پرداخت شده، گفت: امسال نیز تلاش داریم از طریق این سازمان برای مردم بومی که با محیط بانان استان در شکار نکردن پلنگ ها بعد از حمله به مزارع و دامهایشان همکاری داشتند، غرامت پرداخت کنیم.

وی اظهار داشت: تاکنون حدود 10 قلاده پلنگ ایرانی در مناطق کوهستانی بیرک، دشت بزمان، سرباز و کنارک در جنوب سیستان و بلوچستان مشاهد شده است.


منبع:زیست آنلاین