پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان محیط زیست شهرستان بندرگز، عصر روز چهارشنبه ۹۲/۱۱/۱۶ یک دستگاه خودرو در نوار ساحلی این شهرستان مشکوک شده و خودروی مذکور را متوقف نمودند.
رئیس اداره محیط زیست بندرگز در این باره گفت: در جریان بازرسی از این خودرو تعداد ۱۶۴ قطعه پرنده مهاجر از انواع مرغابی سانان وحشی شامل ۱۴۸ قطعه سیلوش ۱۶ قطعه چنگر و ۳ قطعه کشیم و سه رشته دام کشف و ضبط و یک متهم در این زمینه بازداشت گردید. متهم دستگیر شده پس از تنظیم صورتجلسه تخلف، جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد.
متهمین می بایست مبلغ ۱۳۱/۱۲۰/۰۰۰ ریال به عنوان جریمه نقدی بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست را پرداخت نموده و پس از پرداخت ضرر و زیان، در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز پرندگان وحشی محاکمه خواهند شد.

………………تصویر: بخشی از لاشه پرندگان وحشی کشف شده از یک متهم در شهرستان بندرگز
مهندس نفر افزود: متاسفانه دام هایی که توسط صیادان غیرمجاز در زیر آب تعبیه میشوند منجر به گرفتار شدن پرندگان غواص همچون چنگر و کشیم شده و این پرندگان پس از گرفتار شدن در دام، در زیر آب خفه می شوند.
وی گفت: پرندگانی که در زیر آب خفه می شوند ارزش خوراکی نداشته و به لحاظ شرعی حرام محسوب می شوند اما متخلفین پس از جمع آری تورها و پرندگان خفه شده در داخل آنها، به منظور عوام فریبی سر آنها می برند تا بعنوان ذبح شرعی به فروش برسانند.