ویرایش جدید "چشم انداز جهانی احیای گونه ها" که مجموعه ای از ۵۲ مطالعه انجام شده در پروژه های احیای گونه ها در سراسر جهان است به تازگی به همت اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) منتشر شده است.

به گزارش زیست آنلاین به نقل ازایسنا آخرین ویرایش مجموعه "چشم انداز جهانی احیای گونه ها" که از سوی IUCN منتشر شده، در برگیرنده 52 مورد پژوهی در پروژه های احیای گونه هاست.

این مجموعه فعالیتهای متنوعی از برنامه های احیای مانگروها و عنکبوتها تا احیای ماهیهای قزل آلا و گربه های دم کوتاه را در برمیگیرد.


احیای گونه ها به فعالیتهایی اطلاق میشود که طی آن متخصصان حیات وحش و محیط زیست، با استفاده از شیوه های حفاظتی، جمعیت جانوران و گیاهان بومی یک منطقه را که دچار کاهش شدید یا انقراض شده اند، به وضعیت عادی و پایدار باز می گردانند. این جمعیت احیا شده یا در محیطهای حفاظت شده پرورش یافته اند یا از نقاط دیگر به این مکان آورده شده اند.


ویرایش جدید این مجموعه یک بازبینی جذاب از پروژه های احیای گونه ها ارائه میدهد که با هدف بازآفرینی تنوع زیستی اجرا شده اند.

یکی از جذابترین این پروژه ها، برنامه احیاء گوزنهای گونه "پیردیوید" (Elaphurus davidianus) در چین است. این پروژه شامل احداث پارکها و مراکز طبیعی حفاظت شده فراوان در سراسر چین میشود که اکنون در برخی از این مراکز جمعیت این گوزنها حتی از ظرفیت موجود نیز فراتر رفته است. پروژه جذاب دیگر، برنامه کاشت درختان "مانگرو" در دلتای "ایندوس" است.

در این برنامه پاکستان توانست با کاشت 800 هزار نهال "مانگرو" طی 24 ساعت رکورد تازه ای را خلق کند. در این برنامه 300 داوطلب از جوامع مختلف ساحلی حضور داشتند. از دیگر پروژه های قابل توجه انجام گرفته که در این کتاب به آنها اشاره شده میتوان عملیات رهاسازی "اورانگوتان بورنئویی" به حیات وحش مالزی را نام برد.


هر یک از پروژه های ذکر شده در این کتاب از نظر میزان موفقیت خود در درجه های: بسیار موفق، موفق، تقریبا موفق یا ناموفق رده بندی شده اند که در آنها توضیحاتی نیز درباره دشواریهای اجرای این طرحها و دستاوردها و آموخته های حاصل از آن ارائه شده است.

انتشار این کتاب با حمایت مالی آژانس محیط زیست ابوظبی (EAD) و "موسسه جانورشناسی دنور" (DZF) میسر شده است.


منبع:زیست آنلاین


لینک خبر : انتشار آخرین نسخه "چشم انداز جهانی احیای گونه ها" از سوی IUCN