آبشار فیض آباد، راورنام آبشار:آبشار فیض آباد


آبشار فیض آباد در موقعیت جغرافیایی N3120 E5628 در استان کرمان واقع است.


این آبشار با فاصله 45 کیلومتر در شمال غرب شهر راور، در بخش بالایی روستای فیض آباد قراردارد و حدود 2 کیلومتر از فیض آباد علیا بالاتر است. آبشار به صورت خروشان از شیب دیواره سرازیر می گردد و به دلیل قرار گرفتن تخته سنگ ها در مسیر حرکت آب و پرتاب سریع آب، صدای خروش مناسبی را در فضا می پراکند.


ارتفاع آبشار کمتر از5 متر است؛ اما جریان آب آن، فیض آباد را به یکی از زیباترین مناطق روستایی شمال استان تبدیل نموده است. وستای فیض آباد که حدود ۵ قرن قدمت دارد، با موقعیت طبیعی دره ای و ارتفاع متوسط ۲۱۶۰ متر در 45 کیلومتری شمال غرب شهر راور قرار گرفته است. کوه گود چنار با ارتفاع ۲۴۶۳ متر در جنوب و جنوب غرب، کوه در آب با ارتفاع۳۰۴۰ متر در ۲ کیلومتری جنوب و جنوب شرق این آبادی واقع است.هم چنین دره فیض آباد با جهت کلی جنوب و غرب به شمال شرق شکل گرفته که روستا در داخل این دره قرار دارد. کارگری در معدن، زراعت و باغداری از مشاغل عمده آبادی و همچنین و قالی بافی (۵۰ دستگاه) از صنایع دستی محسوب میگردد.

محصولات عمده باغی شامل زردآلو،گیلاس، آلبالو، هلو و گردوو همچنین محصولات عمده زراعی شامل غلات(گندم و جو) و نباتات علوفه*ای(یونجه) میباشد. زیارتگاهی به نام فاطمه بنت جواد( ، بی بی فاطمه) از آثار فرهنگی و تاریخی محسوب میشود. دسترسی به این روستا از طریق جاده ارتباطی راور به کوبنان، روستای طرز و سپس جاده فرعی فیض آباد امکانپذیر است.

منبع:کویرها و بیابان های ایرانلینک : آبشار فیض آباد، راور