فروش غذا و لوازم حیوانات خانگی و طوطی سانان فروش نور حرفه ای آکواریوم

تشکر تشکر:  7
لایک لایک:  9
مخالفت مخالفت:  0
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  مدیر انجمن طبیعت و حیات وحش
  مدیر سایت گالری عکس

  تخصص
  -
  محل سکونت
  تهران
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  ماهی
  تاریخ عضویت
  Oct 2012
  شماره عضویت
  10572
  میانگین پست در روز
  4.13
  تعداد ارسال ها
  7,730

  8 موش ها با حضور دسته جمعي موفق به تصرف روستاي نجف آباد نيشابور شدند

  بحران موش هاي اجتماعي خبرساز و سبب ساز شد

  چند هفته اي است كه موشهاي 35 هزار توماني جربيل در رسانه هاي خراسان رضوي خبر ساز شده و همچنين اين جوندگان شبگرد که بسیار اجتماعی هستند براي مردم روستای نجف آباد سبب ساز نيز شدند .

  اين موش ها با حضور دسته جمعي موفق به تصرف روستاي نجف آباد در دهستان تخت جلگه نيشابور شدند؛ البته چند سالي است كه جربيل ها سراز نيشابور در آورده اند اما اين روزها صداي آزارشان بلندتر شده است.


  اين موش ها كه شما را به یاد موش های کارتن های تلویزیونی مثل موش سرآشپز می اندازد که خاطره روزهاي كودكي اغلب ما نیز بوده به گفته جانورشناسان در صورت ترسیدن جيغ مي كشند و خرخر مي كنند.


  جربيل ها جانوراني از خانواده موش ها هستند كه پاهاي بلند و دوندگي شان بي شباهت به خرگوش نيست و اين موجودات كه عده اي از آنها به عنوان حيوان خانگي نیز نگهداري مي كنند اين روزها براي مردم روستاي نجف آباد دردسر ساز شده اند.

  جربيل ها با قيمت هاي متفاوت خريد و فروش مي شوند  جالب تر اينجاست در حالي كه جربيل ها با قيمت 35 هزار تومان و بیشتر در برخی نقاط كشور خريد و فروش مي شوند و طرفداران خود را دارند با ترس و ناآشنايي مردم اين روستا مهمانان ناخوانده، موشهاي گوشتخوار و همچنين مزاحم خوانده شدند.
  کاظم عطاري، معاون مديرکل بحران استانداري خراسان رضوي نيز در اين باره گفته است: «استانداري خراسان رضوي و دستگاه هاي استاني آماده همه گونه همکاري درخصوص ازبين بردن موش هاي "مهاجم "به روستاي نجف آباد هستند و به دليل اينکه تاکنون تجربه اي در اين خصوص در استان نداشتيم بايد با همفکري بهترين راهکار را پيدا کنيم."
  فرماندار فيروزه در اولين مراحل اين حادثه از اقدامات اضطراري جهاد کشاورزي و اماکن دامي از محيط روستا و ساخت انبارهاي استاندارد خوراک دام خبرداد و عنوان كرده بود كه در صورتي که اين موارد هم تاثيري نداشته باشد، شايد درباره جابه جايي مکان روستا فکري شود.  آزمايش روشهاي مختلف براي مبارزه با جربيل ها و اجراي طرح "هادي"  فرماندار فیروزه در گفتگويي به خبرنگار مهر درباره*ی چگونگی روش مبارزه با این موش*ها اظهار كرد: برای مقابله با این موش*ها چند روش آغاز شده که تا وقتی به نتیجه نرسد نمی*توانم درباره آن توضیحی بدهم.
  رضا حاجي زاده در پاسخ به اینکه تاکنون چه اقداماتی برای از میان بردن موش*ها انجام شده است؟ گفت: طرح جمع*آوری آب*های سطحی از روستای نجف*آباد آغاز شده چون جوی*های آب، محل خوبی برای اسکان این موش*هاست.
  وي تاكيد كرد: هم*چنین طرح 1400 متر لوله*گذاری توسط جهاد کشاورزی و" طرح هادی روستا" در دستور کار قرار گرفته است.


  برای بهسازی منازل و اماکن دامی 2 میلیون وام به ساكنان روستا داده می*شود


  حاجی*زاده درخصوص اخذ وام 2 میلیونی توسط مردم نیز يادآور شد: برای بهسازی منازل و اماکن دامی 2 میلیون وام به مردم داده می*شود که هم*اکنون مردم می*توانند این وام را دریافت کنند.
  وی تاكيد كرد كه با هماهنگی ارگان*های ذی*ربط و مدیریت بحران استان،رسيدگي به وضعيت بحران ايجاد شده توسط موش*ها تا هفته*ی آینده به انجام خواهد رسيد.
  با اعلام مسئولان شبكه بهداشت نيشابور به نظر مي رسد كه با مشاهده نشدن هيچ نوع بيماري تنها راه رسيدن به مديريت در اين مسئله آرامش مردم و همکاری همه جانبه آنهاست.  هیچ مورد بیماری منتقله از موش گزارش نشده است  سرپرست شبکه بهداشت و درمان فیروزه نيز در گفتگو با مهر عنوان كرد: وجود موش جربیل نخستین بار در سال 84 با ورود سیلاب به روستای نجف*آباد گزارش شد.
  مهدی رحیم*نیا تاكيد كرد: تاکنون هیچ مورد سالک و بیماری*های منتقله موش و گزش موش در نجف*آباد گزارش نشده است.
  وي با بیان اینکه در سال 89 نیز گزارش*هایی در خصوص مشاهده موش*ها در زمین*های کشاورزی و احتمال ورود آنها به منازل مسکونی وجود داشته است، بیان كرد: در سال 89 به همت اداره جهاد کشاورزی و استفاده از سموم مناسب مشکل موش*های زمین*های کشاورزی مرتفع شد.


  سرپرست شبکه بهداشت و درمان فیروزه ادامه داد: مشکل اصلی از یک تا دو ماه گذشته با خسارت به منازل مسکونی و محل نگهداری دام*ها شروع شده است.

  رحیم*نیا گفت: تشکیل کارگروه سلامت و امنیت مواد غذایی بخش مرکزی و تشکیل جلسه شورای بهداشت روستا در محل روستای نجف*آباد با حضور تیم سلامت مرکز بهداشتی درمانی فیروزه، سرپرست شبکه بهداشت و درمان، مسئول بهداشت محیط و حرفه*ای و بهورز روستا از اقدامات پیشگیرانه این موضوع است.
  وی عنوان کرد: اقدامات سریع بهداشت محیطی در سطح روستا مانند آموزش اهالی روستا توسط بهورز، صدور اخطاریه کود بار، دفع زباله و فاضلاب به تعداد 60 مورد برای متخلفان توسط بازرس بهداشت محیط و حرفه*ای و بهورز، تهیه پمفلت، تراکت و مطالب آموزشی و توزیع بین اهالی روستا، نظارت بر اجرای طرح جمع*آوری زباله و بازدید از روستای مذکور توسط کارشناسان بهداشت محیط و حرفه*ای و مبارزه با بیماری*های دانشکده علوم پزشکی نیشابور از اقدامات این شبکه برای مبارزه با این موضوع است.
  رحيم نيا بیان کرد: آماده*باش تیم*های سلامت منطقه و بازدیدهای مکرر از روستای مذکور طبق برنامه، برگزاری کلاس*های آموزشی برای عموم مردم، رابطان سلامت، دانش*آموزان و سایر گروه*ها با هدف اهمیت مبارزه با موش و بیماری*های منتقله از جوندگان و روش*های مبارزه با آنها انجام شده است.  سرپرست شبکه بهداشت و درمان فیروزه آرامش مردم و همکاری همه جانبه آنها را نقش اصلی در مدیریت این مشکل دانست.  خبرنگارمهر در نيشابور نيز ماجراي حضور اين موشها را اينگونه توضيح مي دهد: نوعی موش صحرایی به نام جربیل زندگی اهالی روستای نجف*آباد فیروزه را مختل کرده و موش*ها خسارات زیادی به چاه*های فاضلاب، محصولات کشاورزی و لوله*های آب زیر زمین وارد كرده اند و اکثر معابر روستا بر اثر خسارت موش از بین رفته است.


  حامد صادقي به نقل از اهالی این روستا تعريف مي كند؛ تقریبا سه یا چهار سال پیش نیز حضور معدود موش*ها در این روستا دیده شد و مزاحمت*هایی هم داشتند اما حضور آنها در سال جاری گسترده شده و به زندگی مردم آسیب وارد کرد.
  مردم می*گویند ما بارها چاه*های فاضلاب را سیمان کرده*ایم اما آنها سیمان را سوراخ و چاه فاضلاب پنج متری را در یک هفته به خانه خود تبدیل می*کنند.  همچنين گفته مي شود؛ این موش*ها روزها در چاه*های فاضلاب تجمع می*کنند و صدای تخریب چاه*های فاضلاب به وسیله آنها شنیده می*شود و شب*ها به روی زمین می*آیند.


  اهالی روستا علت حمله موش*ها را سیل چند سال قبل می*دانند و می*گویند این موش*ها که قبلا در بافت فرسوده روستا زندگی می*کردند الان به بافت جدید آمده*اند.


  فرمانداری فیروزه در حال حاضر سعی کرده است با دادن سم و طعمه به مردم از آسیب*های موش*ها به منازل و مزارع کم کند اما در صورت مثمر ثمر نبودن این اقدامات باید محل اسکان دام*ها و طیور را به خارج از روستا تغییر دهند و شاید روستا تخلیه شود.
  کشتار موش*ها توسط مردم و اهالی روستا با تأمین هزینه برای خرید و توزیع سموم کم*خطر برای انسان، لوله*گذاری قنات روستا، بهسازی اماکن دامی، تخریب بافت قدیمی و بهسازی فاضلاب*های روستا، جمع*آوری کودهای دامی از سطح روستا و ساخت انبارهای مواد غذایی محکم برای دام*ها از جمله اقدامات پیش بینی شده فرمانداری در این منطقه است و همکاری همه جانبه دستگاه های اجرایی برای حل این معضل آغاز شده است.  با همه مزاحمت هایی که این حیوانات برای اهالی روستای نجف آباد ایجاد کردند اما به گفته جانور شناسان جربیل ها حیواناتی خونگرمند و در دسته های کوچکی زندگی می کنند آنها همدیگر را بغل می کنند، تعقیب می کنند و کشتی می گیرند.


  در مورد نحوه زندگی آنان گفته می شود که یکی از بزرگترین های جربیل معمولا رهبر آنهاست و از بقیه و فرزندان حفاظت می کند وقتی جربیل ها به سن بلوغ می رسند گروه را ترک می کنند و در گروه دیگری عضو می شوند یا گروهی جدید تشکیل می دهند.
  جربیل ها حتی در قفس دوست دارند دسته جمعی زندگی کنند و اجتماعی هستند و همین خصلتشان در تخت جلگه نیشابور درد سر ساز شده است.


  منبع:زیست نیوز
  همیشه و در همه حال به طبیعت احترام بگذاریم و حق زندگی برای حیوانات را هم محترم بشماریم​

 2. #2
  کاربر عالی

  تخصص
  همه کاره ی الاف
  محل سکونت
  هر کجا که دل باشد
  جنسیت کاربر
  مرد
  نوع حیوان خانگی
  همه رفتند فقط مونده ماهی :(
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  شماره عضویت
  14440
  میانگین پست در روز
  0.34
  تعداد ارسال ها
  525
  جالبيش اين بوده كه يه طرح داده بودن كه روستا رو تخليه كنن و به مكاني ديگه منتقل بشننميدونم واقعا اينو عملي كردن يا نه؟

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. در این روستا چهار فصل را در یک روز می توان دید+ تصاویر
  توسط RAMIN در انجمن معرفی مناطق توریستی استان ها و شهر های ایران
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 13th November 2013, 11:52 AM
 2. طراحی هتل قابل حمل دوستدار محیط زیست+تصاویر
  توسط RAMIN در انجمن اخبار محیط زیست
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 16th December 2012, 10:39 PM
 3. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 15th December 2012, 05:22 PM
 4. مرگ دسته جمعي وال ها
  توسط A & H در انجمن اخبار دنیای حیوانات
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 17th November 2011, 01:06 PM
 5. اين تصاوير واقعي هستند!!!!!!!
  توسط Morvarid* در انجمن آفات گیاهی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 28th July 2011, 11:43 AM

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
تبلیغات متنی : کیف لپ تاپ