دانشمندان با الهام از بوقلمونها موفق به ساخت یک سیستم سم یاب جدید شدند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بوقلمون ها شاید پرندگان زیبایی به نظر نرسند، اما دارای پوستی رنگین روی سرشان هستند که با مزاج حیوان، تغییر رنگ میدهد.

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی از این تغییر رنگ برای ابداع حسگری زیستی استفاده کرده اند که میتوان از آن برای شناسایی سموم هوازی بهره برد.

بوقلمونها دارای فیبرهای کلاژنی هستند که در آرایه ای از شریانهای خونی موجود در پوستشان، پراکنده شده اند. این شریانها بسته به عصبانی بودن یا هیجانزده بودن حیوان منقبض یا منبسط میشوند.

چنین موضوعی فضای بین فیبرها را تغییر میدهد و این به نوبه خود، شیوه ای را که آنها نور منعکس شده از فیبرها را پخش میکنند، دستخوش تغییر میکند. در نتیجه، پوست میتواند به رنگهای قرمز، سفید یا آبی ظاهر شود.

تیم دانشگاه کالیفرنیا به رهبری پروفسور سونگ-ووک لی، از ویروسهایی موسوم به «باکتریوفاژهای M13» برای تقلید از این فرآیند استفاده کردند.

شکل این میکروبها به فیبرهای کلاژن بوقلمون شباهت دارد و در واکنش به بخارهای شیمیایی موجود در هوا منقبض و منبسط می شوند.

دانشمندان این ویروسها را به گونه ای تحریک کردند که به الگوهای مطلوبی خودمونتاژ شدند و می توانستند رنگهای متنوعی را در واکنش به مواد شیمیایی مختلف تولید کنند.

در آزمایشهای انجام شده، این ویروسها به سرعت و با دقت به حضور ترکیبات شیمیایی مانند هگزان، الکل ایزوپروپیل، متانول و تی ان تی در تراکمهای 300 ذره در میلیارد، واکنش نشان دادند.

تیم علمی همچنین نرم افزار گوشی هوشمندی را طراحی کرده که از دوربین تلفن برای خواندن دقیق رنگ روی نوار لیتموس حاوی باکتریوفاژها استفاده میکند.

جزئیات این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شد.


منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)


لینک خبر : ایسنا - ساخت سیستم سم یاب با الهام از بوقلمون