گونه:
دوزیست
اندازه:
10 تا 15 سانتیمتر
وزن:
تا 500 گرم
قورباغه شاخدار سورینام که با نام قورباغه شاخدار آمازون نیز شناخته میشود، جانداری دوزیست است که در تالابهای آب شیرین و برکه های سراسر حوزه آبریز آمازون، از برزیل گرفته تا کلمبیا زندگی می*کند. نخستین نکته*ای که درباره این قورباغه جلب توجه می*کند، اندازه آن است. این دوزیست گوشتالو می*تواند از نظر طولی تا 20 سانتیمتر رشد کند و به راحتی تمام یک فنجان چای*خوری را اشغال کند.

به گزارش نشنال جئوگرافیک قورباغه های شاخدار آمازون قطر شکم زیاد خود را مدیون خوش سلیقگی غذایی خود هستند: این جانور به هیچ غذایی که بتواند آن را ببلعد نه نمی گویند. این شکارچیان کمین گر خود را زیر گل و لای یا برگها کف جنگل پنهان میکنند، به طوریکه تنها سرشان بیرون باقی بماند. زمانی که هر چیزی کوچکتر از اندازه بدن جانور از راه برسد، از درون گل و لای بیرون جهیده و طعمه را یکجا می بلعد.قورباغه های شاخدار آمازون شکارچیانی تهاجمی هستند و گاه حرص و ولع آنها به قیمت جانشان تمام می*شود. در جنگل*های آمازون قورباغه های مرده بسیاری مشاهده شده اند، در حالی که بقایای طعمه ای هضم ناشدنی هنوز از دهان آنها بیرون زده است. اشتهای سیری ناپذیر این جانوران و دهان گشادشان باعث شده است تا در دنیای جانوران خانگی لقب بامزه ای به آنها و دیگر قورباغههای شاخدار داده شود: قورباغه ها ی Pac Man.

قورباغه های ماده معمولا بزرگتر از جنس نر هستند؛ اما رنگ آمیزی بدن نرها متنوعتر است و از سبز تیره تا لیمویی را شامل میشود. جنس ماده معمولا بدنی به رنگ قهوه ای مایل به زرد دارد. دانشمندان دقیقا نمی دانند زائده شاخ مانند بالای چشمان که نام این جانور نیز از آن گرفته شده است به چه درد میخورد؛ اما این احتمال وجود دارد که با تقلید شکل ساقه برگها، به استتار آنها در جنگل کمک میکند.


منبع:خبرآنلاین