حیات وحش دنا در خطر مرگ ناشی از گرسنگی / نیاز فوری به اعزام هلی کوپتر

۴ بهمن ۱۳۹۲
پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: بارش برف سنگین در ارتفاعات پارک ملی و منطقه حفاظت شده دنا که ارتفاع برف در این نقاط تا چندین متر گزارش شده است، حیات وحش این مناطق به خصوص کل و بزها را با مشکل تامین علوفه مواجه نموده و در صورتیکه تدبیر لازم در این زمینه اتخاذ نشود به احتمال فراوان تعداد زیادی از کل و بزها به دلیل گرسنگی از بین خواهند رفت.
اگر چه محیطبانان و مسئولان پارک ملی دنا با زحمت فراوان مقداری علوفه بسته بندی شده را به کول کشیده و در دامنه ها توزیع نموده اند اما حجم علوفه توزیع شده توسط محیط بانان بسیار کم بوده و به دلیل بارش برف سنگین امکان توزیع علوفه در ارتفاعات توسط محیط بانان وجود ندارد.

………..تصویر: تغذیه کل و بزها از علوفه توزیع شده توسط محیط بانان پارک ملی دنا طی روزهای گذشته
مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: بارش سنگین برف رفت و آمد و حمل علوفه دستی به زیستگاه های حیات وحش در ارتفاعات را غیرممکن کرده است و تامین علوفه نیازمند استفاده از چرخبال است.
عطا پورشیرزاد گفت: استاندار کهگیلویه و بویراحمد با وزیر کشور و معاون عمرانی استاندار نیز با امور عمرانی وزارت کشور برای تامین یک دستگاه چرخبال از استانهای مجاور فارس و اصفهان درخواست کمک کرده اند.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: گونه های کل و بز در محدوده میمند ضلع شمالی پارک ملی دنا بیش از سایر نقاط این زیستگاه در خطر قرار دارند و نیازمند توزیع علوفه اند.

………..تصویر: تغذیه کل و بزها از علوفه توزیع شده توسط محیط بانان پارک ملی دنا طی روزهای گذشته
جمشید عبدی پور افزود: علوفه مورد نیاز وحوش به میزان کافی تهیه شده و یگان حفاظت صرفا در انتظار اعزام یک دستگاه چرخ بال به این منطقه است که هم اکنون روند اعزام این وسیله به منطقه با وزارت کشور و سازمان مرکزی محیط زیست در حال پیگیری و اقدام است.
عبدی پور گفت: کل و بزها از لحاظ تغذیه به شدت در تنگا هستند و در صورت عدم توزیع علوفه مورد نیاز توسط چرخبال در ارتفاعات ممکن تعداد زیادی از آنها بر اثر گرسنگی تلف شوند.