گربه ماهی اسیایی زنبور عسل،گربه ماهی سیامی(Asian Bumblebee Catfish, Siamese Catfish)


نام علمی:Pseudomystus siamensis (Regan; 1913)


مترادف: Leiocassis bicolor, Leiocassis siamensis
نام عمومی:گربه ماهی اسیایی زنبور عسل،گربه ماهی سیامی(Asian Bumblebee Catfish, Siamese Catfish)

خانواده: Catfishes

زیستگاه :اسیا; تایلند،لائوس،کامبوج و ویتنام
سایز نهایی:15 سانتیمتر
محل زیست طبیعی:در پایین رودخانه مکونگ و در رودخانه چائو فرایا ،معمولا در بین ریشه درختان غوطه ور و دیگر مکانهای مخفی جایی می گیرند.
رفتار اجتماعی :غارتگر; گربه ماهی شبانه،هر چیز کوچکی زنده یا غیر زنده که بتواند در دهان خود جای دهد را می بلعد.این گونه را باید با ماهیان صلح جو بزرگتر از خود در یک تانک نگهداری کرد.
رژیم غذایی:همه چیز خوار; در طبیعت تغذیه می کند از انواع حشرات و شخت پوستان کوچک ابزی ،اما در تانک به خوبی خود را سازگار می کند با غذاهای منجمد و خشک اماده شده. این گونه را نباید بوسیله دل یا گوشت گاو و مرغ تغذیه کرد زیرا نمی تواند به راحتی اینگونه غذا را هضم کند باعث انسداد روده در ماهی میشود.
تکثیر در اسارت:امکان پذیر نیست.

تانک مناسب:حداقل 110 لیتر
جمعیت:یک ماهی برای 110 لیتر
دکوراسیون:تانکهای کم نور و استفاده از سنگها و ریشه و چوب درختان و ایجاد مخفی گاه های متعدد توسط انها را بسیار می پسندد.استفاده از بستر شنی در کف تانک و ایجاد فضای باز برای شنای ازاد از مورادی هست که باید در تانک رعایت شود.
دما: 22الی26 درجه سانتیگراد
pH : 5.8-7.8
سختی: 4-25 NK °
طول عمر: 4-6 سال
توضیحات: همانطور که از نام این ماهی مشخص است بدن این گونه دارای رنگ زرد و خاکستری مایل به تیره با خطهای عمودی نامنظد در سرتاسر بدن می باشد.در مواردی کل بدن تیره و یکدست می شود.دم ماهیدارای زنگی زرد بوده که در دو انتهای قسمت بالایی و پایین دم دارای نقاطی خاکستری تیره می باشد.گربه ماهی زنبور عسل به ندرت در طول روز از مخفی گاه خود خارج می شود ترجیح می دهد در طول شب به دنبال غذاب بگردد.تشخیص نر و ماده در اینگونه دشوار بوده اطلاعات دقیقی در مورد چگونگی تکثیر این گونه در اسارت وجود ندارد.

منبع:
Tropical fish - Catfish

ترجمه:saeed