به گزارش فارس از رشت، مهرداد لاهوتی پیش از ظهر امروز در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه محیط زیست کشور به مرحله بحران رسیده است، اظهار کرد: در گذشته از نظر زیست محیطی رتبه 114 دنیا را داشتیم اما در فاصله بین حدود 8 تا 9 سال این عدد به رتبه 57 رسیده است که نشان میدهد وضعیت نگران کننده ای داریم.


وی با اشاره به اینکه ایران دارای مردمان فرهنگی و دوستدار محیط زیست است، تصریح کرد: همه باید برای حفظ محیط زیست و نجات آن از مرحله بحران همکاری و تلاش کنند.
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سالانه حدود 5 هزار نفر در کشور جان خود را بر اثر آلودگی هوا از دست میدهند، افزود: 2700 نفر از این آمار تنها به تهران اختصاص دارد.

وی پدیده ریزگردها را از عوامل آلودگی هوای کشور عنوان کرد و ادامه داد: بخشی از این پدیده از کشورهای همسایه به ایران منتقل شده است که باید به نحوی برطرف شود.
لاهوتی بی توجهی به تالابها را از دیگر عوامل بحران زیست محیطی کشور برشمرد و یادآور شد: حفظ تالابها و ایجاد پارکهای طبیعی میتواند برای برطرف شدن آلودگی 20 کلانشهر کشور تأثیرگذار باشد.وی همچنین گردشگری گیلان را دچار بحران دانست و خاطرنشان کرد: با کمترین هزینه و کمک گرفتن از مردم می توان در بحث پسماندها و ساماندهی زباله های گیلان اقدام های مفیدی انجام داد.معاون سیا سی امنیتی استاندار گیلان نیز در جلسه مذکور اظهار کرد:در گیلان حفظ محیط زیست با برنامه اهمیت دارد.


محمد احمدی پور تصریح کرد: گیلان استان ویژه با مزیتهای نسبی گردشگری است که اگر محیط زیست رعایت نشود مشکلات زیادی به وجود می آید.
وی با اشاره به اینکه اگر حفظ محیط زیست نباشد گیلان قادر به پذیرش گردشگر داخلی و خارجی نیست، یادآور شد: پسماندها فضای غیر مناسب برای گردشگر داخلی و خارجی را ایجاد میکند. بنابراین حفظ محیط زیست این استان از ضروریات است و عزم ملی میخواهد.


این مسئول خواستار تخصیص منابع ملی برای حفظ محیط زیست گیلان از سازمان محیط زیست شد و خاطرنشان کرد: امکانات استانی مشکلات محیط زیست گیلان را برطرف نمیکند بنابراین برای تخصیص اعتبار باید به اندازه 20 تا 30 میلیون جمعیتی که وارد این استان میشود در نظر بگیریم.


منبع:زیست نیوز


لینک خبر : محیط زیست ایران به مرحله بحران رسیده است